ZERO WASTE w Metropolii Poznań – ankieta i panele obywatelskie.
Dzięki projektowi „WłączaMY ZERO WASTE!” wszyscy mieszkańcy aglomeracji poznańskiej mogą dowiedzieć się więcej o ZERO WASTE i LESS WASTE oraz zaangażować się w liczne wydarzenia i aktywności. Stowarzyszenie Metropolia Poznań zachęca do udziału w ankiecie online dotyczącej preferencji mieszkańców, do zgłaszania się do planowanych na styczeń internetowych paneli obywatelskich oraz do udziału w zbliżającym się webinarium dla członków rad, organów pomocniczych i liderów społeczności lokalnych.
Co to jest ZERO WASTE?
ZERO WASTE, nazywane czasem także LESS WASTE, polega na ciągłym dążeniu do ograniczenia produkcji śmieci i innych odpadów. ZERO WASTE to także popularny już w wielu państwach zachodnich styl życia obejmujący liczne sfery codziennego funkcjonowania takie jak zakupy, odżywianie, garderoba, higiena, przemieszczanie się czy uprawianie ogródka.
ZERO WASTE opiera się na idei tzw. 6R:
REFUSE – ODMAWIAJ: odmawianie przyjmowania rzeczy, których nie potrzebujesz – reklamówki, słomki, kubki, widelczyki, ulotki czy zbędne gadżety reklamowe.
REDUCE – REDUKUJ: kupowanie tylko tego co jest naprawdę potrzebne.
REUSE – UŻYJ PONOWNIE: wybieranie produktów wielokrotnego użytku, powtórne wykorzystanie produktów jednorazowych lub nadanie im nowego życia.
RECYCLE – PRZETWÓRZ: segregacja odpadów (np. papier, szkło, plastik i metale).
ROT – KOMPOSTUJ: wybieranie produktów biodegradowalnych, kompostowanie odpadów organicznych w przydomowym kompostowniku.
REPAIR – NAPRAWIAJ: naprawianie zepsutych przedmiotów i przedłużanie ich życia np. oddawanie butów do szewca, przetartych spodni do krawca czy zepsutego telewizora do serwisu RTV.
Projekt „WłączaMY ZERO WASTE”
Dwadzieścia zaangażowanych społeczności szkolnych w aglomeracji poznańskiej, Szkolne Budżety ZERO WASTE, debaty oksfordzkie oraz szkolne kampanie i kiermasze ZERO WASTE, narzędzie online LOKALNEJ MAPY ZERO WASTE, webinaria dla urzędników oraz lokalnych społeczników – to wszystko i jeszcze więcej czeka na uczestników trwającego w latach 2022-2024 projektu “Włączamy ZERO WASTE!”.
Przedsięwzięcie jest realizowane w formule partnerskiej przez Stowarzyszenie CREO, Stowarzyszenie Metropolia Poznań, a także partnerów zagranicznych – norweską organizację Norsensus Mediaforum oraz stowarzyszenie ze Słowenii Ekologi Brez Meja. Dzięki współpracy europejskiej korzystamy z rozwijających doświadczeń i dobrych praktyk naszych partnerów. Co także istotne, projekt jest finansowany przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z Funduszy EOG w ramach Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny.
Teraz nadszedł czas na szersze zaangażowanie wszystkich mieszkańców aglomeracji poznańskiej, dlatego zachęcamy do wypełnienia internetowo ankiety obywatelskiej oraz do udziału w panelach obywatelskich planowanych na styczeń.
Ankieta na temat ZERO WASTE – Twój głos ma znaczenie
Zachęcamy do wypełnienia w pełni anonimowej ankiety internetowej dotyczącej preferencji mieszkańców gmin Metropolii Poznań w zakresie idei ZERO WASTE i LESS WASTE a także ich oczekiwań wobec samorządów i innych podmiotów publicznych. Wyniki ankiety posłużą do opracowania Raportu w ramach projektu i pomogą w przygotowaniu konkretnych rekomendacji dla samorządów z terenu Metropolii Poznań i całej Wielkopolski.
Ankieta jest dostępna do 8 grudnia br. na metropolitalnym portalu konsultacji pod linkiem: LINK
METROPOLITALNA ANKIETA OBYWATELSKA ONLINE – WŁĄCZAMY ZERO WASTE!
Można także skorzystać z wersji mobilnej ankiety poprzez smartfona – zeskanuj kod QR:
Innowacyjna metoda partycypacyjna – PANELE OBYWATELSKIE ONLINE w temacie ZERO WASTE
By dojść do głębszych motywacji mieszkańców i zbadać oczekiwania zróżnicowanych grup wiekowych mieszkańców Metropolii Poznań – w styczniu 2024 organizujemy 3 wirtualne panele obywatelskie w temacie ZERO WASTE i LESS WASTE. Panel obywatelski to spotkanie mieszkańców, którzy wspólnie rozmawiają i wymieniają się opiniami na temat ważnych spraw społecznych przy wsparciu moderatora. Uczestnicy poznają różne punkty widzenia i proponują władzom publicznym (np. samorządowym) rekomendacje dotyczące dyskutowanych spraw. W naszych panelach zaadaptujemy technikę Deliberative Pooling z wykorzystaniem elementów narzędzi udostępnionych przez Stanford University. W każdym panelu weźmie udział około 20 osób. Na każdego uczestnika czeka także mały prezent w postaci bonu upominkowego do EMPIKu o wartości 50 zł.
Panele odbędą się ONLINE z wykorzystaniem platform komunikacji elektronicznej w trzech terminach (do wyboru podczas wysyłania zgłoszenia): 12 stycznia 2024 (piątek) godz. 18:00 – 20:00, 17 stycznia (środa) godz. 18:00 – 20:00, 23 stycznia (wtorek) godz. 18:00 – 20:00.
Rekrutacja do paneli obywatelski trwa. Już teraz mieszkańcy miast i gmin Metropolii Poznań mogą zgłaszać chęć udziału w wirtualnych panelach obywatelskich wypełniając formularz znajdujący się pod linkiem:
FORMULARZ ZGŁOSZENIOWY – PANELE OBYWATELSKIE ONLINE
Pracowników samorządowych z gmin z terenu Metropolii Poznań uspokajamy – już teraz planujemy organizację wirtualnego panelu skierowanego dla urzędników w temacie ZERO WASTE. Odbędzie się on 2 lutego 2024 a formularz zgłoszeniowy na to wydarzenie uruchomimy w styczniu.
Chcesz dowiedzieć się więcej o idei ZERO WASTE – weź udział w webinarium!
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat ZERO WASTE i LESS WASTE zachęcamy do udziału w bezpłatnym webinarium, które odbędzie się już 28 listopada 2023 (wtorek) w godzinach 17:00 – 19:00.
Wydarzenie przeznaczone jest dla przedstawicieli organów pomocniczych samorządów (rad osiedli, rad sołeckich, rad młodzieżowych, rad seniorów), ale także dla lokalnych liderów, społeczników i osób zainteresowanych aktualnym tematem ZERO WASTE i LESS WASTE oraz realizacją działań proekologicznych.
Webinarium poprowadzi Hanna Marliere – Prezes Fundacji Pro Terra. Specjalistka z zakresu ochrony środowiska i gospodarki odpadami, autorka licznych publikacji w prasie branżowej, doradca środowiskowy oraz koordynator projektów w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ).
Podczas spotkania uczestnicy będą mieli możliwość:
· zapoznać się z celami ZERO WASTE i LESS WASTE,
· poznać sfery życia codziennego, w których można wdrażać idee ZERO WASTE i LESS WASTE,
· dowiedzieć się więcej o możliwościach zaangażowania społeczności lokalnych do działań proekologicznych, w tym działań mających na celu promocję ZERO WASTE i LESS WASTE.
Jak wziąć udział w webinarium? Nie ma konieczności rejestracji – wystarczy w dniu szkolenia wejść na poniższy link:
Link: https://creo.clickmeeting.com/jak-realizowac-cele-zero-waste
Udział w spotkaniu nie wymaga żadnych opłat ani instalacji dodatkowego oprogramowania.
Więcej informacji o projekcie można znaleźć na stronie: www.konsultacje.metropoliapoznan.pl/eko