Opowieść o pańszczyźnie

Opowieść o pańszczyźnie

Opowieść o pańszczyźnie, spotkania w weekend 1-5 maja 2024

Miejsce: pawilon 8, wystawa czasowa „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”

Godziny: 12.00-16.00

Zapraszamy w weekend majowy do Muzeum na nowopowstałą wystawę „Chłop-niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Ekspozycja wpisuje się w nurt dyskusji o poddaństwie. Podzielona jest na dziewięć autonomicznych działów, które opowiadają o tytułowym zjawisku od średniowiecza do współczesności. Czym były bony pańszczyźniane? W jaki sposób karano chłopstwo? Jak wyglądało życie chłopek? Czym są krzyże uwłaszczeniowe? Na te i inne pytania znajdą Państwo odpowiedź, zwiedzając z przewodnikiem ekspozycję w pawilonie 8 o godzinie 12.00 i 14.00. Wystawa dostępna jest również dla widzów z dysfunkcjami wzroku.

Mamy również propozycję dla młodych widzów. W godzinach 12.00-16.00 w zaaranżowanej chacie dzieci zapoznają się z codziennymi zajęciami ludności wiejskiej na wsi pańszczyźnianej z przełomu XVIII i XIX wieku, ubiorami, sposobami odżywiania, warunkami mieszkaniowymi oraz uprawianymi roślinami i hodowanymi zwierzętami. Podczas pokazów edukacyjnych będzie można zemleć ziarno na żarnach, wydoić model kozy, zapoznać się z tradycyjnym tkactwem. W programie przewidziano kolorowanie worków i toreb, robienie przypinek i magnesów oraz udział w warsztatach dotyczących ziół (1-2 maja), lepienia naczyń glinianych (3 maja) i wycinanek ludowych (4-5 maja).

Data

maj 01 - 05 2024
Po terminie

Czas

08:00 - 18:00
Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Lokalizacja

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
ul. Dworcowa 5, 62-052 Szreniawa

Organizator

Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie
Telefon
61 81 07 629
Email
muzeum@muzeum-szreniawa.pl
Kod QR

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00