Komorniki dla Ciebie Aktualności “Witajcie w księgarni Hyunam Dong” Hwang Bo-reum – polecana na kwiecień

“Witajcie w księgarni Hyunam Dong” Hwang Bo-reum – polecana na kwiecień

przez Sonia Szymańska
15 razy przeczytano 2 minut czytania

Książka: Hwang Bo-reum, Witajcie w księgarni Hyunam Dong

Niby zwykła książka o zwykłych ludziach, ich zwyczajnych dniach i o zwyklej księgarni. A jednak… Historia nieznanej dotąd autorki rozeszła się już w ponad 110 tysiącach egzemplarzy w Korei i teraz szturmem zdobywa uznanie zachodnich  czytelników… Dlaczego?

Sukces debiutanckiej powieści Hwang Bo-reum, południowokoreańskiej eseistki, z wykształcenia programistki, to nie tylko kwestia modnej dziś tematyki poszukiwania akceptacji i sprawnego pióra pisarki. W pełnej emocji książce kryje się to, co wielu z nas nosi w sobie, ale nie ma odwagi się do tego przyznać.

Bohaterką swej opowieści pisarka uczyniła Yeong-ju, młodą mieszkankę Seulu, która z powodu przeciążenia obowiązkami zawodowymi i emocjonalnego wypalenia postanawia odejść z pracy i założyć na obrzeżach miasta małą księgarnię, gdzie mogłaby zrealizować swoje morzenie o spokojnym życiu wśród książek. Jej początkowa postawa wobec klientów, przepełniona rozczarowaniem i żalem do wszystkich wokół, nie zjednuje jej zbyt wielu czytelników. Jednak z czasem, gdy bohaterka odnajduje w nowym miejscu równowagę i spokój ducha, jej księgarnia zmienia się w przestrzeń, która przyciąga jak magnes spokojem, serdeczną atmosferą i perspektywą ukojenia. Wieczorki z książką, spotkania z autorami i przyjaciółmi, dobra kawa parzona przez młodego baristę Min-Juna, są dla odwiedzających gwarancją nie tyle miło spędzonego czasu, ile możliwości wyciszenia, odzyskania równowagi i poznania ciekawych osobowości.

Nie jest to książka, która szokuje zawrotnym tempem akcji; wyraźnie wyczuwa się w niej eseistyczną przeszłość autorki. Wydarzenia toczą się niespiesznie, przerywane obszernymi partiami refleksyjnymi i dyskusjami bohaterów. W nich jednak zawarty jest główny sens opowieści – historia o tym, że każdy z nas może jeszcze zmienić coś w swoim życiu i nigdy nie jest zbyt późno, żeby zacząć wszystko od nowa. Hwang Bo-reum pokazuje swoim czytelnikom, że to w drobnych przyjemnościach, chwilach spędzonych z bliskimi, codziennych radościach, a nie w wiecznej pogoni za sukcesem, tkwi tak naprawdę istota życia.

Mimo że powieść powstała w odległym nam mentalnie i kulturowo kraju, odnaleźć w niej można wiele refleksji, które z powodzeniem znajdą zastosowanie w naszych rodzimych realiach. Bo przecież nie można zaprzeczyć, że na ciepłą historię o książkach i czytaniu wszędzie jest dobre miejsce…

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00