Komorniki dla Ciebie Aktualności W Plewiskach powstanie hala, jakiej dotąd nie ma w Wielkopolsce

W Plewiskach powstanie hala, jakiej dotąd nie ma w Wielkopolsce

przez Paweł Boner
423 razy przeczytano 4 minut czytania

Takiej dużej hali widowiskowo – sportowej, jaka powstanie w Plewiskach nie ma w naszym województwie. W grudniu ubiegłego roku wojewoda wielkopolski Michał Zieliński i Jan Broda, wójt gminy Komorniki podpisali umowę dotyczącą budowy hali. Będzie ona budowana w najbliższych latach: jest wyznaczony teren dla niej, a Stowarzyszenie Architektów Polskich ogłosi konkurs na jej projekt. 

Najbliższa Poznaniowi hala widowiskowo – sportowa zlokalizowana jest w Łodzi: to Atlas Arena. Choć takie miano nosi także poznańska Arena, to szczerze mówiąc, ten zbudowany w latach 1972-74 odstaje już wielkością, wyposażeniem, zapleczem technicznym i parkingowym od współczesnych hal. Wielkopolsce potrzebna jest hala o pojemności powyżej 10 tysięcy gości, a takie są w Polsce wybudowane w Gdańsku, Gliwicach, Katowicach, Krakowie i w Łodzi. O tym, że taka hala powstanie w Plewiskach wojewoda wielkopolski mówił już w październiku ubiegłego roku. W grudniu natomiast wojewoda i wójt gminy Komorniki Jan Broda podpisali w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Poznaniu list intencyjny, w którym zadeklarowali współpracę w celu realizacji na terenie województwa wielkopolskiego wielofunkcyjnej hali widowiskowo-sportowej. Po tym wydarzeniu obaj samorządowcy wizytowali miejsce planowanej budowy hali.

– Wielkopolska i Wielkopolanie zasługują na halę, która pozwoli na organizację i udział w wydarzeniach na najwyższym światowym poziomie. Do tej pory nasze województwo omijały duże imprezy sportowe i kulturalne ze względu na brak odpowiedniej infrastruktury. Ta hala ma to zmienić. Taka inwestycja posłuży nie tylko promocji, ale także znacząco wesprze rozwój gospodarczy regionu – mówi wojewoda Michał Zieliński.-  Ze swojej strony gwarantuję pełną współpracę w zakresie pomocy w pozyskiwaniu środków na budowę hali i propagowania całego projektu.

Warto przeczytać

Wiadomo, że hala będzie wybudowana na dwustu hektarowej działce za stadionem Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Plewiskach, należącej do gminy Komorniki.  To dobre miejsce, korzystnie skomunikowane: od zachodu w najbliższej odległości znajduje się węzeł S-11 Skórzewo, od południa autostrada A2 – w równej odległości węzeł Poznań – Zachód oraz Poznań-Komorniki. Relatywnie blisko stąd też do lotniska Poznań – Ławica oraz linii kolejowej E-20 Warszawa – Poznań – Berlin;

– Pierwszym istotnym krokiem w budowie hali jest ogłoszenie konkursu architektonicznego, który odbędzie się pod pełnymi auspicjami wielkopolskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów Polskich – informuje Wielkopolski Urząd Wojewódzki w Poznaniu. – Kolejnym etapem będzie rozpoczęcie projektowania ze zwycięzcą konkursu. Z uwagi na przedmiot konkurs będzie miał charakter międzynarodowy. Na razie nie można mówić o budżecie na realizację projektu, ponieważ kwota niezbędna do wybudowania hali będzie pochodną rozstrzygnięcia konkursu i dodaje, że przejście dwóch pierwszych kroków, czyli konkursu oraz uzyskania projektu technicznego hali, będzie doskonałym punktem wyjścia do uzyskania środków na jej budowę.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00