Komorniki dla Ciebie Aktualności W marcu warto przeczytać: Wiwat! Saga wielkopolska Marka Hendrykowskiego

W marcu warto przeczytać: Wiwat! Saga wielkopolska Marka Hendrykowskiego

przez Sonia Szymańska
23 razy przeczytano 2 minut czytania

Karol Marcinkowski, Emilia Szczaniecka, Klaudyna Potocka to postaci znane chyba wszystkim Wielkopolanom. Tym razem, dzięki nowej książce Marka Hendrykowskiego, możemy spojrzeć na nie z nieco innej perspektywy.

Akcja powieści rozgrywa się w latach 1870-1920 w różnych częściach Wielkopolski oraz w wielkich metropoliach Europy i Ameryki, bo oto wraz z bohaterami przenosimy się do Paryża, Berlina czy Nowego Jorku. W ten sposób poznajemy nie tylko niezwykłe losy naszego, często ocenianego jako dość nieciekawy, regionu, ale wręcz możemy się przekonać, że ten okres jego dziejów obfitował w niezwykłe wydarzenia, a ich skutki – wraz z uczestnikami – docierały w najdalsze zakątki świata.

Hendrykowski nie wikła swoich bohaterów w wielkoświatową politykę czy epokowe wydarzenia, interesuje go raczej mikrohistoria. Pieczołowicie odtwarza klimat przełomu XIX i XX wieku w wielkopolskich dworach i mieszczańskich domach. Nie stroni jednak od ukazania udziału Wielkopolan w takich wydarzeniach jak wojna francusko-pruska, I wojna światowa i jej dalszy ciąg w postaci wojny polsko-bolszewickiej. Obok postaci znanych nam z lekcji historii na kartach powieści pojawiają się też towarzyszące im postaci fikcyjne; wszystkie połączone są niezwykle interesującą fabułą, w której fakty historyczne łączą się ze zdarzeniami  wynikającymi z inwencji pisarza. Całość jednak skrojona została ze smakiem i równowagą. Choć z definicji saga powinna być opowieścią o jednym rodzie lub pojedynczym bohaterze, autor zdecydował się na ukazanie Wielkopolan przełomu wieków jako jednej, zatopionej we wspólnej historii rodziny.

Powieść została napisana przyjemnym, stylizowanym na gawędę językiem, starannie odtwarzającym klimat tamtych czasów. Opisywane historie uzupełniane są odautorskimi komentarzami, dzięki czemu zyskują nieco bliższą nam perspektywę. Autor nie epatuje powagą, wręcz przeciwnie – opowieści okraszone są inteligentnym humorem. Mimo że książka liczy ponad dziewięćset stron, czyta się ją lekko, powoli zatapiając się w opisywanym świecie.

Profesor Marek Hendrykowski jest poznańskim filmoznawcą, eseistą, badaczem, autorem wielu naukowych książek, a jednocześnie pasjonatem historii i kultury Wielkopolski przełomu XIX i XX wieku. „Sagą wielkopolską” nie tylko potwierdził swoje ogromne zainteresowanie regionem, ale dzięki przyjemnej formie powieści pozwolił czytelnikom na łatwe przyswojenie sporej dawki wiedzy.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00