Komorniki dla Ciebie Edukacja W grudniu polecamy książkę Marzeny Rogalskiej „Opowieści wigilijne”

W grudniu polecamy książkę Marzeny Rogalskiej „Opowieści wigilijne”

przez Komorniki Dla Ciebie
85 razy przeczytano 2 minut czytania

Grudzień to niezwykły czas oczekiwania na Boże Narodzenie, również w Bibliotece Publicznej Gminy Komorniki zapraszamy do zatopienia się w przedświątecznym klimacie. Na długie grudniowe wieczory z książką w ręku polecamy najnowszy zbiór opowiadań Marzeny Rogalskiej „Opowieści wigilijne”.

Autorka zabiera nas w pięć niezwykłych podróży; akcja każdej z nich rozgrywa się w grudniową noc. W ten właśnie sposób znajdziemy się we Lwowie w 1909 roku, gdzie towarzyszyć będziemy mecenasowi Szułdrzyńskiemu w ostatnim pożegnaniu żony, w Oranie w 1945 roku podsłuchując rozmowę dwojga samotnych ludzi, którzy stracili wszystko, oraz trzykrotnie w Krakowie w 1950, 1979 i 2004 roku. Tam, u podnóża Wawelu, dowiemy się, co łączy samotnego prawnika ze straszą panią, prowadzącą nielegalne interesy, o czym w wigilijną noc rozmawiać będzie Karla ze swym przyjacielem z Londynu Timothym i dlaczego dwadzieścia pięć lat później po raz pierwszy zdecyduje się usiąść do wieczerzy ze swą podopieczną.

Książka została tak skomponowana, że każda z opowiadanych historii odsłania rąbek tajemnicy którejś z postaci znanych z innych powieści autorki. Jak napisała sama Marzena Roglaska we wstępie zbioru: „Zaludniłam opowiadania postaciami z moich powieści; dla tych, którzy je pokochali, będzie to uzupełnienie historii ulubionych bohaterów i szansa, aby jeszcze przez chwilę pobyć z nimi, gdy zasiadają do wigilijnego stołu. A ci, którzy nie słyszeli dotąd o moich książkach – być może sięgną po nie, skuszeni wizją świata, w którym żyją ludzie skłonni przejmować się bardziej losem innych niż swoim własnym”. I taki jest właśnie ten cykl opowiadań – nie są to historie o idealnych rodzinach, baśniowych choinkach i przesłodzonych relacjach rodzinnych, a raczej opowieść o ludziach, którzy w tę jedną noc w roku szukają ciepła, nadziei i zrozumienia.

Marzena Rogalska znana była już wcześniej z programów telewizyjnych (m.in. „Miasto kobiet” czy „Pytanie na śniadanie”), radiowych (w RMF FM czy Radiu Złote Przeboje) oraz seriali (Magda M” i „Barwy szczęścia”). Czytelnikom dała się poznać jako autorka serii książek o Karli Linde i cyklu „Wyprzedaż snów”. Jej powieści wyróżnia niezachwiana wiara w człowieka i moc, jaką niesie przyjaźń i nadzieja, nawet w tych najtrudniejszych chwilach. Utrzymane w ciepłej stylistyce historie podnoszą na duchu i na długo zostają w pamięci.

Sonia Szymańska
Biblioteka Komorniki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00