Komorniki dla Ciebie Nasi sołtysi Sołtysi w gminie Komorniki. Dorota Trocha – Chomęcice

Sołtysi w gminie Komorniki. Dorota Trocha – Chomęcice

przez Komorniki Dla Ciebie
504 razy przeczytano 4 minut czytania

Dorota Trocha jest sołtysem Chomęcic od 2007 roku. Obecnie jest także radną gminną. Kultywuje rodzinną tradycję, bo sołtysami wsi Chomęcice byli jej dziadek i ojciec. Jest zaangażowana w wiele projektów, sporo z nich zostało zrealizowanych: plaża nad Jeziorem Chomęcice, obwodnica, poszerzenie wiaduktu nad trasą S5, budowa Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera i sali gimnastycznej, przebudowa ulicy Poznańskiej, place zabaw, chodniki, drogi…

– Jesteśmy na ostatniej prostej związanej z budową nowej hali sportowej przy SP w Chomęcicach. Myślę, że uczniowie będą mogli z niej skorzystać po feriach zimowych. Tym samym skończą się nieco uciążliwe dojazdy uczniów do Komornik, gdzie odbywają się lekcje wychowania fizycznego – mówi Dorota Trocha.

Jedną z najważniejszych inwestycji ostatnich lat była Plaża Chomęcice. Miejsce nad Jeziorem Chomęcice odwiedzają mieszkańcy. Oczywiście najwięcej osób przejeżdża w to miejsce w okresie wakacyjnym. Od pięciu lat podczas letnich miesięcy nad bezpieczeństwem kąpiących się czuwają ratownicy WOPR. Teren jest zagospodarowany: został nawieziony piasek, jest plac zabaw, miejsce na ognisko, kontener dla ratowników, zwiększono także liczbę miejsce parkingowych.

– Plaża Chomęcice została sfinansowana z Budżetu Obywatelskiego i jest chętnie odwiedzana. Przy finalizacji prac pomógł PUK Komorniki. Miejscem zarządza GOSiR Komorniki. Trochę skomplikowana jest sytuacja własnościowa, ponieważ woda należy do Wielkopolskiego Parku Narodowego, a ziemia jest własnością gminy, ale nie wpływa to w żaden sposób na komfort osób wypoczywających w tym miejscu – tłumaczy Dorota Trocha.

Wielką ulgą dla mieszkańców Chomęcic w ostatnich latach było otwarcie obwodnicy dla tej miejscowości. Z kolei nad trasą ekspresową S5 (Poznań – Wrocław) poszerzono wiadukt. Dzięki temu powstał chodnik i ścieżka rowerowa.

Ważną inwestycją była przebudowa ulicy Poznańskiej, czy też czyszczenie stawu w centrum Chomęcic, gdzie można teraz wędkować.

– Do najbliższego Budżetu Obywatelskiego zgłosiliśmy projekt budowy mostku na wyspę, która znajduje się na środku innego stawu, który znajduje się tuż obok Szkoły Podstawowej. W tym miejscu jest również plac zabaw, który powstaje w dwóch etapach. W ostatecznej wersji to będzie doskonałe miejsce do spacerów czy rekreacji – informuje Dorota Trocha i dodaje: – W przyszłym roku będziemy świętować szczególny jubileusz – 35 lat Wiejskiego Domu Kultury Koźlak. To wyjątkowa instytucja i budynek, gdyż powstał w 1989 roku z inicjatywy mieszkańców, którzy sami go wybudowali. Planujemy wiele wydarzeń związanych z tym jubileuszem – kończy sołtys Chomęcic.

Maciej Łosiak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00