Komorniki dla Ciebie Edukacja Skarby Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

Skarby Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie

przez Paweł Boner
8 razy przeczytano 3 minut czytania

Rolniczy Famo, mile widziany przez wojsko.

W kolekcji Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie znajdziemy niewielki pojazd gąsienicowy w hali z ciągnikami i lokomobilami. Pomalowany na zielono z białą obudową silnika, niewielkimi czerwonymi elementami w układzie nośnym i czarnymi gąsienicami robi dobre wrażenie pojazdu kompletnego. To Famo Boxer, ciągnik  jeszcze przed wojną i w jej czasie popularny, dziś niezwykle rzadko spotykamy.

Można ocenić, że w Polsce znajdują się, bądź znajdowały w naszych czasach jedynie trzy sztuki: w Szreniawie, w Świnoujściu i w Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej. Ten ostatni jest jednak niekompletny. Egzemplarz ze Szreniawy jest pokazywany jako przykład wzorcowy, najlepiej chyba zachowany do dzisiejszych czasów. 

Warto przeczytać

Muzeum informuje, że ten ciągnik gąsienicowy Famo Boxer napędzany był silnikiem czterocylindrowym o mocy 45 KM, został znaleziony na terenie Poznania i wyposażony jest w koło pasowe do napędu maszyn stacjonarnych. Waży około 4300 kg

Produkowany był przez wrocławskie zakłady FAMO – Fahrzeug – und Motoren – Werke GmbH, w latach 1935 – 45. Zakłady FAMO powstały w 1935 roku w wyniku przejęcia przez firmę Junkers firmy Linke-Hofmann-Busch (LHB), specjalizującej się w produkcji wagonów i lokomotyw, ale także maszyn rolniczych – ciągników gąsienicowych. LHB przekazało Junkersowi tę gałąź produkcyjną, a Junkers powołał dla niej firmę FAMO.

Famo Boxer służył jako ciągnik rolniczy, ale także jako maszyna budowlana i – jak wskazują zdjęcia i rysunki, trafił też do wojska, gdzie pełnił rolę niewielkiego holownika, dającego sobie radę w trudnym terenie. W Internecie można znaleźć sugestię, że mógł być nawet doraźnie uzbrojony.

Szreniawski Famo jest jednak ewidentnie maszyną rolniczą, która mogła być nie tylko ciągnikiem, ale też urządzeniem napędzającym stacjonarne inne urządzenia w gospodarstwie.

Rysunki reklamowe – Fot. Odkrywca, zdjęcia Famo – moje – Paweł Boner

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00