Komorniki dla Ciebie Aktualności Rusza przetarg na mieszkania komunalne

Rusza przetarg na mieszkania komunalne

przez Paweł Boner
232 razy przeczytano 2 minut czytania

Gmina Komorniki będzie ogłaszać w tych dniach przetarg m.in. na budowę szesnastu mieszkań komunalnych przy ul. Szkolnej. Dofinansowanie z budżetu rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. wynosi ponad 3,6 mln złotych. Budowa potrwa około roku.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii ogłosiło jeszcze w połowie września, że samorządy w województwie wielkopolskim otrzymają ponad 12,4 mln zł rządowych dopłat do budowy i remontów mieszkań komunalnych. Budżet rządowego programu wsparcia budownictwa socjalnego i komunalnego na 2023 r. wynosi 1,65 mld zł, z czego ponad 1,4 mld złotych przeznaczono dla gmin, miast, spółek miejskich i gminnych, organizacji pozarządowych na budowę nowych obiektów czy remonty już istniejących budynków. W województwie wielkopolskim gminy mają otrzymać ponad 12,4 mln złotych.

Gminy Komorniki i Pobiedziska będą budować dzięki wsparciu w wysokości blisko 6 mln złotych 24 mieszkania – część zapowiadanych 16 tysięcy mieszkań, jakie powstaną w całym kraju, jak zapowiedział szef resortu rozwoju i technologii Waldemar Buda. Minister, który wręczał we wrześniu symboliczne czeki włodarzom gmin, mówił wówczas, że rząd stawia mocno na mieszkania komunalne – na tzw. tanie mieszkania pod wynajem.

Komorniki mają wybudować 16 mieszkań komunalnych, a gmina Pobiedziska – 8, przy czym ona otrzyma wsparcie w wysokości 2,5 mln złotych.

– Szesnaście mieszkań komunalnych to jest poniżej połowy wniosków, które mamy już złożone, zatem nie zaspokoimy potrzeb wszystkich oczekujących, natomiast dzięki nim kolejka na pewno skróci się – mówił Jan Broda, wójt gminy Komorniki.

– To mieszkania 2-3 pokojowe, ich budowa do końca przyszłego roku powinna być zakończona – dodaje Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki.

– Osoby, które złożą wniosek o przydział, trafiają na listę osób oczekujących na mieszkanie – i otrzymują możliwość najmu mieszkania od gminy zgodnie z kolejnością składania wniosków – informuje portal jakiwniosek.pl. – Są jednak wyjątki od tej zasady – niektóre osoby mają pierwszeństwo w otrzymaniu mieszkania komunalnego lub socjalnego (w zależności od ich sytuacji materialnej). Do tej grupy zalicza się przede wszystkim: niepełnosprawnych, ofiary przemocy domowej, wychowanków domów dziecka i innych placówek opiekuńczo-wychowawczych, którzy opuszczają placówkę po uzyskaniu pełnoletności, mieszkańców budynków do rozbiórki, osoby, które utraciły mieszkanie w wyniku pożaru lub zalania, osoby zamieszkujące altany na terenie ogródków działkowych.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00