Komorniki dla Ciebie Aktualności Przejście pod nasypem w Wirach dostało zielone światło

Przejście pod nasypem w Wirach dostało zielone światło

przez Paweł Boner
56 razy przeczytano 2 minut czytania

Czy w przyszłym roku uda się zakończyć jego budowę?

Jeszcze w tym roku rozpoczną się prace przy budowie przejścia dla pieszych i rowerzystów w nasypie kolejowym linii 354, biegnącym nad ulicą Łęczycką w Wirach. To efekt rozmów, jakie w ubiegłym roku podjęły władze gminy Komorniki z PKP PLK SA Zakładem Linii Kolejowych  Poznaniu. Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki jest nastawiony optymistycznie: mówi, że przejazd może być udostępniony kierowcom nawet jesienią przyszłego roku!

W ubiegłym roku przygotowano koncepcję techniczną przejścia i przekazano ją do oceny PKP. W ślad za koncepcją poszła decyzja o przygotowaniu projektu budowlanego wraz z pozwoleniem na budowę dla zadania „Rozbudowa drogi powiatowej nr 2390P Komorniki-Łęczyca w m. Wiry, poprzez wykonanie drogi dla pieszych jako odrębnego przejścia pod linią kolejową nr 357 Sulechów – Luboń”.
Na razie w czasie rozmów na linii gmina – kolej, mówi się o budowie konstrukcji żelbetowej, lokowanej w technologii nasuwanej, co ma z kolei wpływać na krótszy czas budowy i mniejsze utrudnienia na linii kolejowej i w ruchu drogowym ulicą Łęczycką. Przejście dla pieszych i rowerzystów miałoby być budowane po prawej stronie wiaduktu, patrząc od strony ul. Dworcowej.

Zakładając, że harmonogram prac będzie dotrzymany, przejście powinno być otwarte na przełomie 2025 i 2026 roku: decyzja ZRID lub pozwolenie na budowę spodziewane jest jeszcze na jesieni tego roku, a przetarg na budowę – na czwarty kwartał tego lub pierwszy kwartał przyszłego roku.

– W ubiegłym tygodniu Gmina Komorniki uzyskała warunki techniczne od PKP dla przebudowy wiaduktu w Wirach – mówił 11 marca Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki. – Teraz tylko dokończyć i sporządzić projekt, wysłać do wszystkich instytucji w celu uzyskania odpowiednich uzgodnień. Realny termin zakończenia procedowania i uzyskania decyzji ZRID to koniec trzeciego kwartału 2024 r. Jeśli byłyby środki w budżecie i uda się załatwić sprawnie wszystkie procedury, to może już na jesieni 2025 roku będzie można korzystać z przejścia!

5 marca PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Zakład Linii Kolejowych w Poznaniu poinformował projektanta: Biuro Projektowo – Konsultingowe ZJAZD Grzegorz Łukaszczuk, że opiniuje koncepcję budowy przejścia, m.in. przypominając, że w przyszłości planowane jest zwiększenie przepustowości na linii kolejowej nr 357, a w efekcie budowę drugiego toru i poszerzenie nasypu. Informuje ponadto o obecności kanalizacji światłowodowej OTK w nasypie i sygnalizując konieczność uniemożliwienia wjazdu samochodów na przejście.

Paweł Boner

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00