Wszyscy wiemy, kim byli Rudy, Alek i Zośka ze słynnego liceum im. Stefana Batorego w Warszawie, ale czy ktoś słyszał o dziewczynach ze stołecznego liceum im. Juliusza Słowackiego, które ramie w ramię ze znanymi nam bohaterami walczyły w czasie powstania warszawskiego ?
Wojna kojarzy nam się przede wszystkim z mężczyznami, którzy powoływani pod broń stają do walki w obronie ojczyzny. A jednak to nie tylko działania militarne kształtują przebieg wojny i decydują o jej wyniku. Równie ważne są ruchy konspiracyjne, które mają zdecydowanie inną specyfikę. Włączające się w nią kobiety i młode dziewczęta poświęcały swoje życie i marzenia dla ojczyzny na równi mężczyznami. Książka Marii Paszyńskiej jest próbą przypomnienia i upamiętnienia ich postawy.
Paszyńska, felietonista, autorka znanych i lubianych powieści historycznych „Kochanka nazistów”, „Listy do Gestapo”, „Wiatr ze Wschodu” czy cyklu „Owoc granatu”, swą opowieść poświęciła trzem przyjaciółkom, harcerkom z warszawskiego liceum – Ewie, Wandzie i Natalii. Te trzy zwyczajne dziewczyny, które w innych okolicznościach mogłyby chodzić do szkoły, zajmować się plotkami i fatałaszkami czy pierwszymi porywami serca, jeżdżą na tajne komplety, rozprowadzają ulotki i zakazane druki, malują na murach znak Polski Walczącej, służą jako łączniczki i sanitariuszki, każdego dnia wykazując się odwagą i bohaterstwem, ryzykując życie.
Pisarka sięga po typowe postaci i sytuacje z czasu wojny, nie upiększa i nie uwzniośla rzeczywistości. Pokazuje wszechstronne zaangażowanie głównych bohaterek, dając jednocześnie wyobrażenia, jak wyglądało życie młodego pokolenia tamtych czasów. Jest przy tym doskonałą kronikarką rzeczywistości, wykazującą się niezwykłą wiedzą i skrupulatnością, nie stroniąc jednocześnie od emocjonalnego przekazu, dzięki któremu można poczuć atmosferę tamtych dni.
Paszyńska jest mistrzynią słowa; mimo że język jej opowieści jest prosty i naturalny, nie można go nazwać brutalnym. Zanurzony w emocjach i poczuciu zagrożenia, doskonale wyraża kobiecą perspektywę działań wojennych. Dopracowana w każdym szczególe fabuła wciąga i nie pozwala na dystans do opisywanych wydarzeń.
Polecamy wszystkim, którym historia Polski nie jest obojętna…