Plaża Komorniki znajdująca się przy ulicy Mieszka I i Dobrawy, miejsce, gdzie odbywały się imprezy, gdzie wcześniej na piasku stały dmuchańce dla dzieci i gdzie można było organizować dziecięce urodziny – została zamknięta. W pierwszych dniach września gmina odebrała działkę, po inspekcji nadzoru budowlanego. Co powstanie na terenie należącym do gminy? Co zaproponuje samorząd, a czego chcieliby mieszkańcy?
Dotychczasowy dzierżawca działki zawiadomił 6 sierpnia, że z przyczyn od niego nie do końca zależnych, musi zamknąć Plażę. Zaproponował jednocześnie, że może sprzedać podmiotom zainteresowanym wyposażenie obiektu.
Gmina informowała krótko potem, że „umowa dzierżawy gruntu należącego do Gminy Komorniki, na którym zlokalizowana jest tzw. >Plaża Komorniki< wygasła. Były dzierżawca, pomimo wezwania, nie podjął działań, które umożliwiałyby podpisanie umowy na kolejny okres”. Wówczas też wójt Tomasz Stellmaszyk powiadomił, że dzierżawca nie zwrócił gminie gruntu w wyznaczonym terminie, co oznacza, że dalsze korzystanie z gruntu jest bezumowne, a gmina podjęła działania w kierunku jego odzyskania.
– Ostatecznie po inspekcji Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego odebraliśmy działkę formalnie – wyjaśnia Tomasz Stellmaszyk. – Analizujemy, co można na niej zrobić, i jakie są ku temu możliwości techniczne.
Gmina przyznaje, że choć działka wróciła do niej, to jeszcze sprawa nie jest zakończona z uwagi na zaległości czynszowe niedawnego dzierżawcy. Tym niemniej myśli o jej zagospodarowaniu, by nie marnować potencjału tego miejsca. Kilkadziesiąt metrów od Plaży Komorniki zbudowano niewielki skatepark składający się z urządzeń do jazdy na rolkach, deskorolkach, hulajnogach i rowerach BMX. Na ogrodzonym terenie znalazły się także trzy ławki i stojaki na rowery.
– Musimy budować zgodnie z przepisami, dlatego jeśli miałby tu powstać kolejny skatepark z nowymi urządzeniami, o którym wcześniej się mówiło, to musiałaby być zachowana wymagana odległość od drogi – mówi wójt. – A tego nie udałoby się uzyskać, zatem – skatepark tam się nie zmieści. Inne szanse miałby niewielki park, ze ścieżkami, ławkami i np. torem przeszkód dla młodzieży. Takim z urządzeniami gimnastycznymi, drążkami itp. Podobny tor jest np. przy POSiR-ze. Badamy, jak mógłby wyglądać na Plaży, i jakie byłyby koszty takiego przedsięwzięcia.
Gmina zakłada, że w ciągu najbliższych miesięcy mogłaby już określić dokładniej, jak byłby zagospodarowany ten teren. W tym roku w praktyce nie zdąży już podjąć prac budowlanych, pozwolenie na budowę wchodziłoby pewnie w grę na początku przyszłego roku. Wówczas też można będzie rozpocząć inwestycję.
Należy zaznaczyć, że do gminy należy obszar, który ciągnie się od strony Mostu Żydowskiego znajdującego przy Wirynce w kierunku ulicy Młyńskiej. To duża działka mająca długość kilkuset metrów. Minusem jest fakt, że jest wąska.
A jakie propozycje mają mieszkańcy gminy?
– Pomysł nasuwa się sam. Jest pierwszy element sportowo-rekreacyjny – skatepark przy Moście Żydowskim. Warto kontynuować ten kierunek inwestycji. Dobrym rozwiązaniem byłaby budowa siłowni zewnętrznej. Mógłby też powstać parkour (jest rodzajem aktywności fizycznej polegającej na pokonywaniu przeszkód – przyp. red.). To byłoby doskonałe miejsce dla młodych ludzi, którzy mogliby aktywnie spędzać czas – uważa Aleksy Józefowski, mieszkaniec Komornik.
Podobnego zdania jest również Paweł Piechocki: – Wprawdzie są ograniczenia dotyczące szerokości działki, ale miejsca wystarczy na przykład na budowę ścieżki rekreacyjnej z ławkami, gdzie byłoby dużo zieleni. Mogłyby też stanąć betonowe stoły do ping-ponga. Widziałem również niewymiarowe, mniejsze boiska do koszykówki, które są ogrodzone ze wszystkich stron siatką, czy też korty do pickleballa – łatwej do opanowania odmiany tenisa.
Paweł Boner
Maciej Łosiak
Co powinno powstać wzdłuż ulicy Mieszka I i Dobrawy w Komornikach?
Swoje pomysły z krótkim uzasadnieniem (podpisane) prześlij na adres: redakcja@komornikidlaciebie.pl
Najciekawsze propozycje przedstawimy na łamach miesięcznika „Komorniki dla Ciebie”