Komorniki dla Ciebie Komorniki Paweł Edmund Strzelecki patronem Domu Polonii

Paweł Edmund Strzelecki patronem Domu Polonii

przez Komorniki Dla Ciebie
255 razy przeczytano 3 minut czytania

Rok 2023 został ogłoszony rokiem Pawła Edmunda Strzeleckiego, wybitnego polskiego podróżnika, który urodził się w podpoznańskiej Głuszynie. To także okazja, by Dom Polonii w Poznaniu znajdujący się na Starym Rynku zyskał nowego patrona.

Został nim Paweł Edmund Strzelecki. W tym roku przypada 150. rocznica śmierci tego wielkiego podróżnika i odkrywcy z Wielkopolski. Z tej okazji odbyło się również odsłonięcie pamiątkowej tablicy. Uroczystości towarzyszyła prelekcja Izabeli Wyszowskiej pt. „Z Wielkopolski w daleki świat. Paweł Edmund Strzelecki, sylwetka patrona Domu Polonii w Poznaniu” oraz pokaz filmu autorstwa Ewy Jagielskiej z Koła Przewodników PTTK im. M. Mottego pt. „Podróżnik z Głuszyny”.

W ramach wydarzenia, w sali posiedzeń Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Poznaniu, odbyła się także konferencja naukowa pt. „Paweł Edmund Strzelecki (1797-1873) Wielki podróżnik i odkrywca z Wielkopolski w 150. rocznicę śmierci” zorganizowana przez Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”. W jej trakcie wygłoszono 17 referatów i wystąpień. Odbył się również pokaz zdjęć zatytułowany „Sylwetka, dokonania, odkrycia oraz upamiętnienie Sir Pawła E. Strzeleckiego” autorstwa Zdzisława Leliwy oraz pokaz filmu pt. „Śladami Pawła Edmunda Strzeleckiego” w reżyserii Anny Piasek.

O Pawle Edmundzie Strzeleckim czytaj także TU MOŻNA DAC LINK DO NASZEGO TEKSTU

Tekst i zdjęcie: źródło Powiat Poznański

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00