To już ostatnie dni, kiedy można ogrzewać mieszkania piecami opalanymi węglem lub drewnem, a nie mieszczącymi się w ekologicznych klasach. Od 1 stycznia 2024 roku będzie to zabronione i zagrożone karami. Gmina Komorniki już zapowiada kontrole urzędników i strażników gminnych, związane z paleniskami domowymi i przestrzeganiem przepisów o ochronie środowiska. Jest do tego zobowiązana literą uchwały antysmogowej, przyjętej przez sejmik Województwa Wielkopolskiego z 18 grudnia 2017 roku.
Sejmik postanowił, że do końca 2023 r. trzeba wymienić wszystkie kotły pozaklasowe, tzw. „kopciuchy” – stare pozaklasowe piece centralnego ogrzewania na węgiel lub drewno nie spełniające wymogów dla klas 3, 4 lub 5 według normy PN-EN 303-5:2012, następnie do końca 2025 r. przychodzi czas na piece kaflowe lub te typu koza, jak również kominki, a do końca 2027 r. – trzeba pożegnać kotły spełniające wymogi klasy 3 i 4. Kotły klasy 5, które zaczęliśmy używać przed dniem 1 maja 2018 r., będą mogły być stosowane do końca ich żywotności.
Dzięki realizacji zapisów uchwały Sejmiku, do historii ma przejść szkodliwe dla środowiska stosowanie najgorszej jakości paliw stałych np. bardzo drobnego miału lub węgla brunatnego czy flotokoncentratu, a powszechne zastosowanie mają znaleźć nowe kotły gwarantujące możliwość wyłącznie automatycznego podawania paliwa, wysoką efektywność energetyczną oraz dotrzymanie norm emisyjnych.
Oczywiście lepiej przeprowadzić wymianę lub wyposażenie pieców na odpowiednie urządzenie ograniczające emisję pyłu do poziomu zgodnego z wymaganiami Ekoprojektu, z wykorzystaniem dofinansowania, stąd gminy zachęcają swoich mieszkańców, by ci złożyli w wyznaczonym czasie odpowiednie wnioski, kwalifikujące ich do udziału w ekologicznych programach.
Gmina Komorniki oferuje dofinansowanie na wymianę pieców grzewczych z Urzędu Gminy i z programu Czyste Powietrze (o szczegóły można pytać: w sprawie dotacji gminnej: (61) 8100 096 i w sprawie programu Czyste Powietrze: tel. (61) 8100 656). W sumie gmina rekompensuje wydatki związane z wymianą już od 2018 roku.
– W okresie, gdzie można było składać wnioski o dofinansowanie, spotykaliśmy się z dużym zainteresowaniem mieszkańców – mówi Tomasz Stellmaszyk, zastępca wójta gminy Komorniki. – Z drugiej strony także zadbaliśmy o informowanie o możliwości jego uzyskania i o konieczności wymiany pieców.
– Złożono osiemdziesiąt cztery wnioski, dziesięć z nich niestety trzeba było odrzucić z powodu błędów w dokumentacji – dodaje Joanna Skrzypczak, kierownik Wydziału Środowiska Urzędu Gminy Komorniki – Pozostali wnioskodawcy otrzymali dofinansowanie. Łącznie na ten cel przeznaczono 517 tys. złotych.
Gmina zapowiada wyrywkowe kontrole palenisk domowych.
– Pracownicy Urzędu Gminy w Komornikach oraz Straż Gminna w Komornikach będą przeprowadzać kontrole z zakresu przestrzegania i stosowania przepisów o ochronie środowiska – informuje gmina na stronie komorniki.pl. – Celem kontroli jest sprawdzenie, jakim rodzajem paliwa stałego mieszkańcy ogrzewają budynki mieszkalne. Kontrolujący zwracają przede wszystkim uwagę na to, czy w piecach centralnego ogrzewania są spalane odpady. Weryfikacji będą podlegały faktury oraz certyfikaty jakości paliwa stałego, a także dokumentacja techniczna instalacji.
W trakcie kontroli mogą zostać pobrane próbki popiołu z paleniska celem wykonania badań jego składu przez akredytowane laboratorium. Naczynia na popiół są zamykane podczas kontroli i zabezpieczane plombą z numerem w obecności osoby kontrolowanej.