Majówka to okazja do wypoczynku i świętowania. Wiele osób, czując patriotyczny obowiązek, wywiesza flagę Polski, eksponuje Godło Narodowe, śpiewa Hymn Narodowy i uczy jego tekstu najmłodszych.
Zachęcamy wszystkich do włączenia się w obchody Narodowego Święta Konstytucji 3 Maja poprzez wywieszenie flagi narodowej. W tym roku spotkamy się tradycyjnie 3 maja na mszy św. za Ojczyznę, a następnie złożymy kwiaty w Ogrodzie Pamięci. Szczegóły wydarzenia TUTAJ.
Odbierzcie swoją flagę Polski!
Jeśli nie posiadacie w domu flagi zapraszamy do urzędu po odbiór bezpłatnej flagi narodowej.
Flagi można odbierać w Biurze Podawczym Urzędu Gminy Komorniki w poniedziałek (29 kwietnia) i wtorek (30 kwietnia) w godzinach pracy urzędu.
Ilość flag jest ograniczona.
Już dziś zachęcamy Was do włączenia się w uroczyste obchody. Wywieśmy flagi. Niech będą one wyrazem naszego patriotyzmu oraz manifestacją świadomości narodowej.
Uczcijmy te doniosłe święta i pamiętajmy o naszych symbolach narodowych. Warto wtedy pamiętać, poza radosnym świętowaniem, o zachowaniu wobec nich szacunku. Są one bardzo ważnym elementem polskiej tożsamości i naszej historii, o które walczyli nasi przodkowie.
- 1 maja obchodzimy Święto Pracy, Międzynarodowe Święto Solidarności Ludzi Pracy oraz rocznicę akcesji Polski do Unii Europejskiej
- 2 maja obchodzimy Święto Flagi Rzeczypospolitej Polskiej – to święto, które ma wyrażać szacunek do flagi i propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.
- 3 maja obchodzimy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
Warto pamiętać jakie są nasze symbole narodowe:
- Flaga Polski jest biało – czerwona, bez napisów, bez godła – flaga z godłem jest podnoszona tylko przez statki morskie, kapitanaty, lotniska i ambasady.
- Godło Polski to biały orzeł na czerwonym tle. Orzeł na głowie zwróconej w prawo ma złotą koronę, jego skrzydła są rozwinięte, a szpony koloru złotego. Chcąc wyeksponować godło, upewnijcie się, że jest ono czyste, niewyblakłe i niezniszczone, nie ma na nim żadnych napisów.
- Hymnem Polski jest „Mazurek Dąbrowskiego”, do którego tekst napisał Józef Wybicki. Każdy Polak powinien wiedzieć, jak zachować się podczas hymnu i znać jego słowa. Jak się zachować? Należy wstać, zdjąć czapkę (jeśli się ją miało na głowie), zachować powagę i spokój.
Pamiętajcie:
- flaga powinna być czysta, mieć „żywe” kolory (biel i czerwień) i odpowiedni wzór (bez godła, w górnej części biała i w dolnej czerwona), być niepomięta, niepostrzępiona i wisieć w taki sposób, by nie dotykała podłogi, ziemi, bruku lub wody
- nie wolno wywieszać flagi na dachu (tylko instytucje rządowe mają taki przywilej).
- w przypadku wywieszania flagi na maszcie w układzie pionowym – biel powinna znajdować się od strony masztu
- w przypadku wywieszania dwóch flag: flagę polską wywieszamy po prawej stronie, a flagę Unii Europejskiej po stronie lewej (obydwie, wiszące obok siebie flagi, powinny mieć ten sam wymiar, a maszty lub trzonki tę samą wysokość).
Zadbajmy o nasze symbole. Nie piszmy po godle, odprasujmy flagi, pilnujmy tekstu hymnu i dzielmy się tą wiedzą dalej. Pamiętajcie, że powyższe zasady pozwolą na świętowanie nie tylko radosne, ale uroczyste i godne.
Oto kilka wskazówek, jak dbać o symbole narodowe*:
Jak postępować z flagą Polski – zobacz TUTAJ
Jak postępować z godłem Polski – zobacz TUTAJ
Jak zachowywać się podczas hymnu Polski – zobacz TUTAJ
https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/flaga-polski-podrecznik-uzytkownika/Wywieście flagi i bądźcie dumni z bycia Polakami.
źródło: UG Komorniki