Komorniki dla Ciebie Aktualności Od grudnia zastrzeż PESEL, także w aplikacji mObywatel

Od grudnia zastrzeż PESEL, także w aplikacji mObywatel

przez Komorniki Dla Ciebie
138 razy przeczytano 1 minut czytania

Od grudnia będzie można zastrzec PESEL poprzez kolejną usługę – za pomocą aplikacji mobilnej mObywatel. Usługa ma ograniczyć próby wyłudzeń i oszustw. Obecnie można zastrzec PESEL stacjonarnie w urzędzie lub poprzez stronę gov.pl.

Nowy sposób pozwoli w łatwy sposób zastrzec i cofać zastrzeżenie numeru PESEL. Dzięki temu zmniejszy się prawdopodobieństwo, że ktoś weźmie kredyt albo kupi sprzęt na raty wykorzystując do tego cudze dane. Z usługi można skorzystać poprzez stronę internetową www.gov.pl przy pomocy profilu zaufanego lub osobiście w urzędzie.

Zastrzec PESEL można od 17 listopada. Z kolei od 1 czerwca 2024 r. wszystkie instytucje finansowe będą miały obowiązek sprawdzania tego rejestru przed udzieleniem pożyczki czy podpisaniem aktu notarialnego sprzedaży np. nieruchomości. Jak poinformowało Ministerstwo Cyfryzacji, obecnie pierwsze banki są już na zaawansowanym etapie integracji i powinny wejść do systemu na początku przyszłego roku. Dodano także, że usługa w aplikacji mObywatel będzie dostępna w połowie grudnia.

Źródło: Miasto Poznań

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00