Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie przygotowało XI edycję Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2024. Co roku w Polsce propagowana jest w ich ramach tematyka Funduszy Europejskich i promowane są projekty dofinansowane ze środków unijnych.
– W tym roku wydarzenie przypadające w dwudziestą rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej, obchodzone będzie w dniach 10 i 11 maja – informuje Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie. – W związku z tymi obchodami zapraszamy do bezpłatnego zwiedzania ekspozycji muzealnych w dniach 10 i 11 maja.
W ramach Dni Otwartych można bliżej przyjrzeć się zrealizowanym projektom:
– „Rewaloryzacja historycznego założenia parkowego na terenie Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie, realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013”,
– „Odtworzenie XIX-wiecznego układu zabudowy folwarcznej w Muzeum w Szreniawie odpowiedzią na potrzeby edukacyjno – muzealne społeczeństwa” – ten projekt był podjęty w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2020,
– „Organizacja imprez edukacyjno – rekreacyjnych upowszechniających zwyczaje i obrzędy świąteczne wsi wielkopolskiej” – to przedsięwzięcie realizowano w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”,
– „Modernizacja pawilonów wystawienniczych, wystaw stałych oraz magazynów zbiorów Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie, realizowanego w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020”,
– „Rozwój Muzeum Młynarstwa i Wodnych Urządzeń Przemysłu Wiejskiego w Jaraczu poprzez rozbudowę ekspozycji dotyczącej rybołówstwa śródlądowego i przebudowę wejść do Domu Młynarza”, realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
To nie koniec szreniawskich ciekawostek. W ten weekend bowiem, w dniach 11-12 maja odbędą się warsztaty pikowania roślin ogrodowych. Będzie można dowiedzieć się, jak w ogrodzie można wiosną wykonać najważniejsze czynności pielęgnacyjne, jakie są zasady pielęgnacji roślin, jak należy zadbać o ogród.
– W ten weekend zapraszamy o godz. 12.30 na zwiedzanie ogródka przydomowego z pogadanką na temat tego jakie rośliny (warzywa, kwiaty, zioła) siano i sadzono kiedyś i obecnie w przydomowym ogrodzie, jakie prace wykonujemy w ogrodzie na wiosnę – zachęca Muzeum w Szreniawie. – Natomiast w godz. 13.00 – 15.00 zapraszamy na pokazy i warsztaty pikowania roślin, które będą polegać na samodzielnym przygotowaniu sadzonki. Każdy z uczestników będzie mógł też zabrać ze sobą do domu własnoręcznie przesadzone warzywo lub kwiat.
Zajęcia dla rodzin z dziećmi i wszystkich chętnych, odbywają się w zagrodzie edukacyjnej w godzinach 12.30.-15.00.
Natomiast 18 maja przygotowane będzie spotkanie „Na folwarku”: jakby nie było, Muzeum Narodowe Rolnictwa w Szreniawie znajduje się na terenie dawnego założenia pałacowo-folwarcznego. Początek o 12.30 w pałacu.
– Przybliżymy historię majątku w Szreniawie i jego dawnych mieszkańców oraz opowiemy jak wyglądało kiedyś życie w pałacu i na folwarku – zapowiada Muzeum. – Spotkanie rozpocznie się w pałacu, gdzie zostanie przedstawiona historia założenia pałacowego, jego dawni mieszkańcy oraz pamiątki po nich. Pokażemy również stare zdjęcia. Następnie zabierzemy uczestników na spacer po parku i folwarku ze szczególnym uwzględnieniem istniejących jeszcze obiektów związanych z dawnym założeniem folwarcznym takich jak: rządcówka, obora, spichlerz ze stodołami, gorzelnia. Pokażemy również gdzie była kiedyś lodownia, stajnia, kort tenisowy oraz sad. Spacer rozpoczniemy i zakończymy przy pałacu.