Komorniki dla Ciebie Aktualności Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Upamiętnienie Bohaterów Walki o Niepodległość

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Upamiętnienie Bohaterów Walki o Niepodległość

przez Komorniki Dla Ciebie
18 razy przeczytano 3 minut czytania

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych: Upamiętnienie Bohaterów Walki o Niepodległość

1 marca każdego roku, Polacy oddają hołd żołnierzom wyklętym – bohaterom walki o niepodległość Polski w okresie powojennym. Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to czas refleksji nad heroizmem tych, którzy mimo prześladowań i represji, nie zawiedli w obronie ideałów wolnościowych.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony ustawą Sejmu RP w 2011 roku. Data 1 marca została wybrana symbolicznie, jako rocznica śmierci ostatniego przywódcy antykomunistycznego podziemia, płk. Zygmunta Szendzielarza “Łupaszki”, który zginął w 1951 roku.

Warto przeczytać

Wydarzenia te miały miejsce w trudnych czasach powojennych, gdy Polska znajdowała się pod kontrolą komunistycznego reżimu, a walka o wolność i niezależność nie była skończona. Żołnierze wyklęci, nazywani również “żołnierzami niezłomnymi”, to ci, którzy kontynuowali walkę z komunistycznym reżimem po zakończeniu II wojny światowej.

Żołnierze wyklęci to grupa bojowników niepodległościowych, którzy po 1945 roku nie uznali zmian ustrojowych w Polsce narzuconych przez ZSRR i komunistów. Byli to żołnierze Armii Krajowej, Narodowych Sił Zbrojnych, oraz innych organizacji niepodległościowych.

Ich walka nie ograniczała się jedynie do walki zbrojnej. Byli również aktywni politycznie i społecznie, dążąc do przywrócenia suwerenności Polski oraz zachowania polskości w czasach represji i cenzury.

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych odbywają się na całym terenie Polski oraz w placówkach dyplomatycznych za granicą. W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, planowane są różnorodne wydarzenia:

  • Msze Święte i Nabożeństwa: W wielu kościołach odbywają się msze św. w intencji żołnierzy wyklętych. To czas modlitwy za dusze poległych bohaterów i refleksji nad ich poświęceniem.
  • Uroczystości Państwowe: W Warszawie i innych miastach odbywają się uroczystości oficjalne, w których udział biorą przedstawiciele władz państwowych, wojskowych oraz społeczności lokalnych. Składane są kwiaty pod pomnikami i tablicami upamiętniającymi żołnierzy wyklętych.
  • Wykłady i Konferencje: W ramach upamiętnienia organizowane są również spotkania naukowe, wykłady i konferencje, na których omawiane są różne aspekty historii żołnierzy wyklętych oraz ich dziedzictwo dla współczesnej Polski.
  • Edukacyjne Projekty: Szkoły i instytucje edukacyjne organizują lekcje, wystawy i projekty edukacyjne, aby uczniowie mogli lepiej poznać historię bohaterów walki o niepodległość.

Pamięć o żołnierzach wyklętych jest niezmiernie istotna dla Polaków, stanowiąc część ich historii i tożsamości narodowej. Ich poświęcenie, odwaga i determinacja w walce z totalitaryzmem komunistycznym stanowią ważny element dziedzictwa narodowego.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych nie tylko upamiętnia bohaterów, ale także przypomina o wartościach, za które walczyli. To czas, aby z szacunkiem i wdzięcznością spojrzeć na tych, którzy nieśli krzyż walki o wolność, niezależność i suwerenność Polski.

W obliczu współczesnych wyzwań i zagrożeń dla wolności, pamięć o żołnierzach wyklętych nabiera szczególnego znaczenia. Jest to również przypomnienie, że wolność i niepodległość są wartościami, za które warto walczyć i których należy bronić.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to czas hołdu dla bohaterów niezłomnych, którzy mimo trudności nie poddali się, walcząc o polską niepodległość. Ich dziedzictwo stanowi ważną część historii Polski i tożsamości narodowej. Obchody tego dnia nie tylko upamiętniają ich poświęcenie, ale także przypominają o wartościach, które są fundamentem narodowej duma i godność.

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00