Komorniki dla Ciebie Wydarzenia Miliony euro dla Lokalnych Grup Działania

Miliony euro dla Lokalnych Grup Działania

przez Paweł Boner
17 razy przeczytano 4 minut czytania

Trzydzieści Lokalnych Grup Działania otrzymało 128,5 miliona złotych euro na swoje działania, związane z rozwojem wielkopolskiej wsi. Gmina Komorniki, informując o tym na swojej stronie Facebook, przypomina, że jednym z beneficjentów jest Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło”, działające na obszarze czterech gmin: Buk, Stęszew, Dopiewo, Komorniki.

Umowy ramowe z przedstawicielami 30 lokalnych grup działania podpisał w styczniu tego roku wicemarszałek województwa wielkopolskiego Krzysztof Grabowski. Na spotkaniu w Buku gminę Komorniki reprezentowali m. in. zastępca wójta Tomasz Stellmaszyk, Marian Adamski przewodniczący Rady Gminy oraz pracownicy Urzędu Gminy, spółek i instytucji gminnych.

– Grupy działają na zasadzie stowarzyszeń obejmujących trzy sektory: publiczny, prywatny oraz pozarządowy – przypomina gmina Komorniki. – Mają charakter partnerstw terytorialnych. Każda z LGD opracowała w 2023 roku strategię rozwoju lokalnego kierowanego przez społeczność obowiązującą na lata 2023-2027. Z kolei lokalnymi strategiami rozwoju w Województwie Wielkopolskim objętych zostało łącznie 212 gmin. Strategie zostały pozytywnie ocenione przez grono ekspertów powołanych przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego.

Strategie związane są z rozwojem lokalnym, kierowanym przez społeczność, znanym pod określeniem LEADER.

– To jedna z interwencji wpisanych do Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ukierunkowana na budowanie lokalnej tożsamości bazującej na aktywizacji społecznej i przy wykorzystaniu miejscowych zasobów – przedstawiają Komorniki. – Co ważne realizowana jest w sposób zapewniający najlepsze zaspokojenie potrzeb społeczności wiejskich, w tym poprzez wykorzystanie wiedzy, innowacji i rozwiązań cyfrowych.

– To społeczności lokalne decydowały o kształcie strategii, potrzebach do zaspokojenia przy wsparciu środków unijnych – mówi wicemarszałek Krzysztof Grabowski. – W nowej perspektywie finansowej mamy do dyspozycji środki europejskie pochodzące z trzech źródeł: funduszu rolnego, funduszu rozwoju regionalnego i funduszu społecznego. Dzięki temu na dalszy zrównoważony rozwój wielkopolskiej wsi przekazujemy aż 128,5 miliona euro. 105 205 000 euro to pula środków, które zostaną przeznaczone stricte na dofinansowanie projektów, składanych przez wnioskodawców z obszarów wiejskich objętych strategiami. 23 219 016,50 euro to z kolei fundusze przeznaczone na zarządzanie lokalnymi strategiami rozwoju, a więc głównie kosztami utrzymania biur LGD, ale także na animację społeczności lokalnych, w tym organizację szeregu imprez plenerowych.

Stowarzyszenie – Lokalna Grupa Działania „Źródło” będzie wdrażać LSR na obszarze gmin: Buk, Stęszew, Dopiewo, Komorniki i dysponować będzie budżetem w wysokości 5 510 783,90 EUR.

Paweł Boner

Zdjęcia: Urząd Gminy Komorniki

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00