Komorniki dla Ciebie Aktualności Milion złotych więcej na likwidacją kopciuchów

Milion złotych więcej na likwidacją kopciuchów

przez Komorniki Dla Ciebie
53 razy przeczytano 2 minut czytania

Dodatkowo o milion złotych powiat poznański zwiększył pulę środków na udzielanie dotacji związanych z likwidacją źródeł niskiej emisji, czyli tzw. „kopciuchów”. Pierwotnie w planie budżetu na 2024 r. zatwierdzono na ten cel kwotę 0,5 mln złotych. Obecnie do rozdysponowania będzie 1,5 mln złotych. Taką decyzję podjęli radni podczas minionej sesji Rady Powiatu w Poznaniu. Dzięki dodatkowym środkom więcej mieszkańców skorzysta z dofinansowania.

– Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Nabór nadal trwa, a już wpłynęło do nas 120 wniosków – mówi Małgorzata Waligórska, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Poznaniu. Na jakie wsparcie finansowe można liczyć? Zainteresowani, którzy chcą zastąpić stare piece ogrzewaniem proekologicznym, otrzymają wsparcie wynoszące 100 proc. kosztów kwalifikowanych. Dotacja na jeden lokal, w zależności od tego jaki system ogrzewania zostanie zastosowany, wyniesie od 10 do 20 tys. złotych.  

– „Kopciuchy” mogą zostać wymienione na piece gazowe, czy kotły na biomasę. Możliwe jest też podłączenie się do sieci miejskiej, montaż ogrzewania elektrycznego albo pompy ciepła z instalacją fotowoltaiczną – tłumaczy Jan Grabkowski, starosta poznański. – Tam, gdzie nie ma na przykład dostępu do sieci gazowej, można stosować piece na biomasę pod warunkiem, że posiadają one specjalne certyfikaty – dodaje.

Przypominamy, że to już ostatni moment na zmianę ogrzewania na ekologiczne. Mieszkańcy regionu mieli na to czas tylko do końca 2023 r. Po tym terminie posiadaczom kotłów bezklasowych w razie kontroli systemu ogrzewania grozi kara do 5 tys. złotych. Nie zapominajmy, że to czym oddychamy jest ogromnie ważne dla naszego zdrowia.

Program działa w powiecie od 2018 roku. Dzięki niemu udało się znacznie ograniczyć ilość zanieczyszczeń, które trafiają do atmosfery. Do końca 2023 r. wyeliminowano ponad 50 ton niezwykle szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 oraz blisko 40 ton pyłu PM2,5. Dotychczas udzielono 806 dotacji na kwotę ponad 6 mln zł. Nabór wniosków trwa do 2 kwietnia br. Szczegółowe informacje, regulamin oraz formularze można znaleźć na stronie internetowej www.bip.powiat.poznan.pl

Maja Grześkowiak/powiat poznański

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00