Miasto Wittinga

przez Paweł Boner
1 razy przeczytano 3 minut czytania

Za rządów nadburmistrza Richarda Wittinga Poznań wszedł w XX wiek  i to wszedł jak przystało na  miasto o sporych aspiracjach. Młody Niemiec, znakomity organizator, posiadający siłę przebicia w niemieckim parlamencie pozwolił na otwarcie miasta  na świat.

Paradoksalnie w  realizacji  założeń Wittinga pomogła walka narodowościowa i  chęć udowodnienia  niemieckości Poznania. Paradoksalnie też wyszło to polskości miasta na dobre.

Mocny człowiek

Warto przeczytać

Z pewnością w historii Poznania wiele mamy przykładów burmistrzów i prezydentów którzy przyczynili się  do  jego rozwoju.  Witting był jednak w ekstraklasie. W 1929  roku w Kronice  Miasta Poznania pisano  o  nim  – Człowiek mocny, któremu  rada miejska nie stawiała przeszkód, z walki narodowościowej czerpał inwencje twórczą, walkę tę wykorzystał do podniesienia miasta.

Wykorzystał powódź

Richard Witting objął urząd  w  1891 roku. Miał wówczas 35 lat. Trafił na  moment, gdy  niemieckojęzyczna część Poznania poczuła  się zagrożona, a wpływy Polaków  rosły. Umiał to wykorzystać. Jego  korespondencja z władzami Prus rosła. Pierwszą okolicznością jaką wykorzystał dla  dobra miasta była… powódź. Ponieważ zaś o nią winiono fortyfikacje, rząd zajął się planem regulacji wód i przewidywał inwestycje związane z przełożeniem koryta Warty. Ostatecznie plany te wdrożyli dopiero Polacy, ale Wittingowi należy zawdzięczać zabezpieczenie brzegów  rzeki, przeprowadzenie kanalizacji miasta, likwidację strumieni i stawów będących przyczynami chorób. Dzięki ogromnym dotacjom z budżetu Prus udało się także w znacznym stopniu poprawić stan wodociągów, a  poznaniacy mogli z nich czerpać wodę źródlaną…

 Unowocześnić miasto

Poznań końca XIX wieku zamknięty w  murach twierdzy po prostu się dusił. Witting w 1898 roku przesłał na ręce ministra spraw wewnętrznych Prus pewien memoriał.  Podnosił w nim konieczność  likwidacji murów  twierdzy i przyłączenia przedmieść. Plan  w którym pisał o tym, że  tego typu działanie  zwiększy udział Niemców w życiu miasta trafił na podatny grunt. Kolejno w granice Poznania trafiły Piotrowo i Berdychowo,  Górczyn, Wilda i Jeżyce. W ciągu dziesięciu lat (1890-1900) ludność miasta zwiększyła się o niemal 50 tysięcy osób. 

Zapowiedź lepszych czasów

Gwałtowne przyspieszenie w ostatniej dekadzie XIX wieku dało  się  zauważyć  również w gospodarce. Rozwijał  się port rzeczny, powstała  rzeźnia miejska, wybudowano elektrownię i nowy Ratusz. Zapowiadano utworzenie muzeum, biblioteki, budynków szkoły wyższej, kompleksu budynków w iście cesarskim stylu. W 1902 roku cesarz wizytujący miasto zapowiedział zburzenie murów  twierdzy. Dla  Wittinga który żegnał się  z urzędem była  to najlepsza wiadomość z możliwych. Była to zapowiedź  lepszych czasów.

Krzysztof Smura

W wyniku między innymi działań nadburmistrza Wittinga pozbyliśmy się obwarowań miasta twierdzy. Zniknęła choćby Brama Berlińska stojąca niegdyś przy obecnej ulicy Kościuszki. Fot. Archiwum Biblioteka UAM

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00