Komorniki dla Ciebie Aktualności Krzysztof Ratajczak – sołtys Rosnówka, Walerianowa i Jarosławca

Krzysztof Ratajczak – sołtys Rosnówka, Walerianowa i Jarosławca

przez Paweł Boner
600 razy przeczytano 4 minut czytania

Zakochany w lokalnej historii i małej Ojczyźnie

Czy pamiętacie jak wyglądała klasa w szkole podstawowej do której chodziliście? Jakie stały w niej szafy i stoły? Krzysztof Ratajczak, zakochany w lokalnych ciekawostkach sołtys Rosnówka – Walerianowa-Jarosławca  nie tylko pamięta, ale również ma u siebie w biurze starą szafę i biurko dyrektora  ze szkoły podstawowej w Rosnówku. Odkupił je prywatnie i teraz cieszy się nimi, jako świadectwami miejscowej historii w swoim biurze.

Krzysztof Ratajczak ma żonę Joannę i czwórkę dzieci: Anastazję 16 lat , Adasia 13 lat , Ludwika 9 lat oraz Basię 4 lata.

Krzysztof Ratajczak jest sołtysem już dziewięć lat. Jak wspomina, odwiedzili go przed laty mieszkańcy i zaproponowali, by zgodził się kandydować na to stanowisko. Gdy się wahał, dołączyli kolejni i przekonali go. Krzysztof, znający gminę i ludzi, bo – jak mówi – jako geodeta od lat chodzący po polach  będzie mógł swoją znajomością przysłużyć się do rozwoju sołectwa.

– Znam ten teren, lubię rozmawiać z ludźmi, pasjonuję się historią lokalną – czegóż chcieć więcej? – mówi pan Krzysztof, którego rodzina od pokoleń tu mieszka, a pradziadek, Stanisław Stawny jest nawet patronem ulicy w Rosnówku .  – Kontakt z mieszkańcami sprawia, że znam ich problemy i oczekiwania, ich pomysły, które nie tylko łączą ale śmiało można powiedzieć ze budują  naszą społeczność. Jednym z takich zagadnień jest to , że nie opowiadam się z likwidacją inkasa, która to  właśnie daje możliwość kontaktu  z wieloma mieszkańcami , jest zatem autentyczną okazją do przekazania swoich pomysłów i wyjaśnienia wątpliwości.

Jako sołtys najczęściej ma do czynienia ze sprawami utrzymania czystości i porządku, inwestycjami drogowymi i związanymi z oświetleniem, a także indywidualnymi sprawami mieszkańców.

Cieszy się z rozwoju infrastruktury drogowej ( remont i przebudowa ul. 1 maja , częściowo ul. Stawnego, Miodowa w Rosnówku oraz ul. Lipowa w Walerianowie ) i powstawania obiektów służących mieszkańcom, takich jak boisko do piłki nożnej i siatkówki w Walerianowie – wykonane wspólnie z mieszkańcami , placu zabaw w Walerianowie , czy miejsca do plażowania w Rosnówku i rozwoju zaplecza rodzinno sportowego na boisku piłkarskim.

– Przed nami kilka remontów i budowy  ulic: ul. 1 Maja, dawnej drogi powiatowej biegnącej przez Rosnówko, połączenia nowej ulicy Ptasiej z Wichrową, czy ul. Brzozowej w Walerianowie – efekty powinny zadowolić mieszkańców  – zaznacza Krzysztof Ratajczak i dodaje: – Również mamy nadzieję na remont z prawdziwego zdarzenia domu kultury , może nowego domu kultury w Walerianowie czy też budowy obiektu sportowego w Walerianowie – grunt już się udało pozyskać. Myślę że kolejne lata dadzą duży rozwój nie tylko naszemu sołectwu ale całej gminie.

Prywatnie pan Krzysztof zbiera przedmioty związane z historią Rosnówka i Walerianowa. Oprócz wspomnianych mebli szkolnych ma m.in. pamiątki rodzinne, w tym korespondencję kierowaną z obozu koncentracyjnego przez pradziadka do prababci, ma też kilka wiekowych już pojazdów, które wiele lat temu były popularne na drogach: WSK, WFM, Simsony ,Komary, motorynki, czy rzadko dziś już spotykanego niegdysiejszego króla szos – fiata 126p którego otrzymał jego syn Adam na pierwsze urodziny i tak czeka na jego pełnoletność (już dużo nie zostało).

– Urzędnicy i mieszkańcy wiedzą, że lubię być przy inwestycjach i często je z boku analizować lub nadzorować. Do pamięci przejdzie sytuacja odbioru budowy ul.  Stanisława Stawnego, na który to pożyczyłem od kolegi traktor z beczką na 6000l wody i wypuszczając je na drogę wykazałem uchybienia dotyczące wybudowanych spadków. Miny pozostałych uczestników odbioru zapamiętam do końca życia – musieli niestety poprawić wykonaną prace. Zawsze twierdzę, że lepiej robić coś porządnie albo nie podejmować się zadania – kończy Krzysztof Ratajczak.

Paweł Boner

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00