Komorniki dla Ciebie Aktualności KONKURS ! – imię dla jałówki

KONKURS ! – imię dla jałówki

przez Komorniki Dla Ciebie
86 razy przeczytano 2 minut czytania

Nowy rok w naszym Muzeum rozpoczął się od powitania nowego członka obory. Cielę, a dokładniej mówiąc jałówka, czyli osobnik płci żeńskiej przyszła na świat 30 grudnia 2023 roku. Matylda – matka jałóweczki reprezentuje rasę Polską czerwoną (RP).

Rasa została po raz pierwszy opisana w 1901 roku, a już w 1913 roku wydano księgę rodowodową. Prezentowany typ użytkowy- kombinowany (mięsno-mleczny) oraz wysoka zdolność do wykorzystania pasz niskiej jakości, a także odporność na choroby uczyniły rasę tą chętnie utrzymywaną w domostwach.

W okresie międzywojennym polskie bydło czerwone stanowiło 25% krajowej populacji bydła. Po II wojnie światowej, jeszcze pod koniec lat sześćdziesiątych, było w Polsce około 2 mln bydła czerwonego, co stanowiło 18% pogłowia. Natomiast na koniec 2021, liczba sztuk krów mlecznych pod oceną w ramach programu hodowlanego wynosiła 2783,8.

Obecnie realizowane są dwa programy hodowlane: program doskonalenia rasy pod względem cech produkcyjnych i program zachowania rasy w typie pierwotnym. Ochroną zasobów genetycznych objętych zostało 2300 krów w typie mlecznym oraz 1000 sztuk w ocenie mięsnej, na które ich właściciele otrzymują dotację do każdej krowy ocenianej, w ramach programów rolnośrodowiskowych. Dotacja stanowi wyrównanie utraconych przychodów z mniejszej ilości sprzedanego mleka, bo rasa polska czerwona nie należy do szczególnie wydajnych.

         Wobec tego wydarzenia Muzeum ogłasza KONKURS na imię dla naszej jałówki! Celem Konkursu jest wybór imienia żeńskiego zaczynającego się na literę „M”.

Uczestnikiem Konkursu może być każdy, kto prześle propozycję imienia na adres: andrzej.rekos@muzeum-szreniawa.pl zgodnie z Kartą konkursową (Załącznik nr 1) z wymaganymi podpisami. W przypadku udziału w Konkursie osoby niepełnoletniej wymagana jest zgoda Rodzica albo Opiekuna prawnego Uczestnika Konkursu.

Konkurs trwa do 15 marca 2024 roku, do godziny 15.00.

Informacje o konkursie uzyskać można pod numerem telefonu: 61 8107629 wew. 23 lub via e-mail: a.rekos@muzeum-szreniawa.pl

REGULAMIN KONKURSU IMIĘ DLA JAŁÓWKI

Załącznik nr 1 do Regulaminu Konkursu (imie dla jałówki)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00