Komorniki zajęły szóste miejsce w rankingu „Gmina Dobra do Życia” jeśli chodzi o gminy w Wielkopolsce. Ranking miał charakter ogólnopolski i tutaj dwunaste miejsce zajęła gmina Tarnowo Podgórne. Rezultaty tego zestawienia ogłosił Serwis Samorządowy PAP, który został opracowany we współpracy z prof. dr. hab. Przemysławem Śleszyńskim z Instytutu Geografii i Przestrzennego Zagospodarowania Polskiej Akademii Nauk.
Bardzo wysoko w rankingu „Gmina Dobra do Życia” znalazły się gminy powiatu poznańskiego. Dwunaste miejsce w kraju zajęła gmina Tarnowo Podgórne, na osiemnastej lokacie sklasyfikowano Suchy Las, a na dwudziestej Puszczykowo.
Jeszcze lepiej gminy powiatu poznańskiego wypadają na tle Wielkopolski. W tym przypadku Tarnowo Podgórne jest pierwsze, a Suchy Las – drugi. W czołówce w regionie znalazły się jeszcze Puszczykowo – miejsce trzecie, Dopiewo – piąte, Komorniki – szóste, Kórnik – siódme, Pobiedziska – ósme, Buk – jedenaste, Rokietnica – dwunaste, Mosina – piętnaste, Murowana Goślina – osiemnaste oraz Czerwonak – dwudzieste.
Ranking został opracowany na podstawie 63 wskaźników pokazujących jakość życia we wszystkich 2477 gminach w Polsce. Zbadano m.in. dostępność zieleni, walory estetyczne krajobrazu oraz zanieczyszczenie środowiska. Autorzy raportu przyjrzeli się też budżetom gmin, w tym wydatkom inwestycyjnym oraz jakości dróg, sieci wodociągów i kanalizacji. W poszczególnych kategoriach najwyższy wskaźnik jakości życia osiągnęły: Warszawa, Osielsko, Stalowa Wola, Gogolin i Kleszczów.
– Jakość życia to jest coś, co nas otacza, coś w czym żyjemy i chcemy, żeby ta jakość życia była jak najlepsza. Dlatego w tym wskaźniku syntetycznym znalazło się spektrum tego, w czym żyjemy. Gdzieś musimy mieszkać, gdzieś musimy albo chcemy pracować, uczymy się, wypoczywamy, przemieszczamy się pomiędzy tymi różnymi miejscami naszej aktywności, więc wskaźnik stara się być czymś uniwersalnym, kompleksowym – wyjaśnił prof. dr hab. Przemysław Śleszyński na stronie Serwisu Samorządowego PAP.
Źródło: Powiat Poznański