Komorniki dla Ciebie Aktualności Inwestycje warte 200 milionów złotych

Inwestycje warte 200 milionów złotych

przez Maciej Łosiak
20 razy przeczytano 4 minut czytania

Wszystkie inwestycje, zakończone w 2023 roku, kosztowały gminę Komorniki grubo ponad 200 milionów zł. To kwota niewyobrażalna, zbliżona do całego rocznego budżetu. Wydatków tych nie trzeba było ponosić jednorazowo, bo realizacja spektakularnych zadań trwała dłużej niż rok. Na najważniejsze z nich, czyli budowę węzła komunikacyjnego w Plewiskach na granicy z Poznaniem, trzeba było czekać długie dekady. Mieszkańcom jeszcze za komuny marzył się bezkolizyjny przejazd przez tory kolejowe.

Komunikacyjne inwestycje, które ułatwiły życie mieszkańcom

Wójt Jan Broda, którego urzędowanie trwa ponad 20 lat, od samego początku był twarzą tej inwestycji. Robił wszystko, by do niej doprowadzić, musiał się jednak mierzyć z niechęcią prezydenta Poznania, zabiegać o współpracę powiatu. Od gminy zależało najmniej, bo administratorem ulicy Grunwaldzkiej w Plewiskach jest starostwo, a po drugiej stronie torów zaczyna się Poznań. Być może na rozpoczęcie tu prac czekalibyśmy jeszcze dłużej, gdyby nie udało się zapewnić 80-procentowego dofinansowania unijnego. Pozostałymi kosztami podzieliły się miasto, powiat, gmina.

Gminną inwestycją był natomiast drugi bezkolizyjny przejazd przez tory tej samej linii prowadzącej do Berlina – budowa wiaduktu w Plewiskach na ul. Kolejowej. Mieszkańcy, chcący szybko dostać się do Poznania, musieli najpierw sforsować rogatki, a pociągi jeżdżą tamtędy z dużą częstotliwością. W jednym roku udało się problemy te zlikwidować, co radykalnie zwiększyło ruch samochodowy. Zarząd Dróg Miejskich i Zarząd Dróg Powiatowych mają problem z zaprojektowaniem takiego sterowania ruchem, by przed sygnalizacjami nie tworzyły się zatory. Podobno wciąż optymalizują ten system i mają nadzieję, że jeszcze w tym roku uda się to dopracować.

Pieniądze dla szkół

Gmina wydała ogromne pieniądze na budowę szkół, bo trzeba było zmagać się z niezwykłym przyrostem liczby mieszkańców, zapewnić dzieciom edukację w godziwych warunkach. Powstały nowe placówki, w poprzednich latach w Plewiskach i Wirach. W tym roku Szkoła Podstawowa nr 2 w Plewiskach została rozbudowa, bo choć jest całkiem nowa, to już nie mieściła uczniów. Od nowego roku szkolnego nie trzeba kończyć zajęć wieczorem. Szkoła podstawowa w Chomęcicach, też całkiem nowa, nie miała sali sportowej. Na szczęście właśnie się to zmienia.

– Jesteśmy na ostatniej prostej związanej z budową nowej hali sportowej przy SP w Chomęcicach. Myślę, że uczniowie będą mogli z niej skorzystać po feriach zimowych. Tym samym skończą się nieco uciążliwe dojazdy uczniów do Komornik, gdzie odbywają się lekcje wychowania fizycznego – mówi Dorota Trocha, sołtys Chomęcic.

Dużo dzieje się też w Szreniawie. Właśnie kończy się tam budowa nowego domu kultury, filii GOK-u, który zastąpi wysłużoną, rozebraną już świetlicę. Rozbudowują się korty w tej miejscowości, ośrodek GOSiR-u, z boiskiem piłkarskim i zapleczem, będzie jeszcze nowocześniejszy, gdy niektóre korty znajdą się pod dachem i w tenisa będzie tam można grać przez cały rok.

W tym roku rozbudowana została ulica Gottlieba Daimlera w Komornikach, powstało tam duże rondo. Uratowało to sytuację w tym miejscu. Przemieszczają się tamtędy przede wszystkim ciężarówki, by dostać się ze strefy przemysłowej do węzła autostradowego.

Będzie się działo w 2024 roku

W 2024 roku rozmach inwestycyjny nie będzie równie spektakularny, ale i tak dużo się będzie działo. Mieszkańcy doczekają się modernizacji ważnych ulic, np. 1 Maja w Rosnówku. Zacznie się przebudowa ulicy Kolejowej w Plewiskach, od nowego wiaduktu do ulicy Grunwaldzkiej, z rondem na wysokości Szkoły Podstawowej nr 2. Ulica Kolejowa na dalszym odcinka jest już wyremontowana, więc kiedy inwestycja zakończy się, będzie można wygodnie przejechać od wiaduktu do ronda ulicy Daimlera i do autostrady.

Mieszkańcy nie mogą doczekać się trasy pieszo-rowerowej z Komornik do Plewisk. Do pracy w strefie aktywizacji gospodarczej pieszo przemieszcza się wiele osób, a obecna droga pozbawiona jest chodnika. Nie trzeba przypominać, jak bardzie jest tam niebezpiecznie, zwłaszcza w obecnej porze. Wiosną powinna być gotowa dokumentacja nowej drogi dla rowerzystów i pieszych. Wystarczy wystąpić o techniczne uzgodnienia i jeszcze w przyszłym roku mogą ruszyć prace budowlane.

Maciej Łosiak

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00