Komorniki dla Ciebie Aktualności Festyn, który wieńczy dzieło. Węzeł ułatwi życie mieszkańcom

Festyn, który wieńczy dzieło. Węzeł ułatwi życie mieszkańcom

przez Komorniki Dla Ciebie
318 razy przeczytano 4 minut czytania

– Koniec wieńczy dzieło – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański rozpoczynając w sobotę 7 października przy ulicy Grunwaldzkiej festyn z okazji ukończenia budowy zintegrowanego węzła transportowego w miejscu przejazdu przez linię kolejową E-20 na granicy Plewisk i Poznania.

– To inwestycja dla mieszkańców całej Metropolii Poznań. W znakomity sposób poprawiła ona przepustowość i bezpieczeństwo. Realizacja wraz z dofinansowaniem unijnym pochłonęła 120 milionów złotych. Koszt 60 milionów podzieliliśmy procentowo między powiat poznański, miasto Poznań i gminę Komorniki. Gdy potrafimy się porozumieć, możemy zrobić więcej dla naszych mieszkańców – dodał starosta.

– To nie tylko tunel, to także węzeł przesiadkowy dzięki któremu mieszkańcy aglomeracji będą mogli dotrzeć tutaj autobusem i przesiąść się na kolej. Połączyliśmy siły, lata przygotowań, wsparcie unijne oraz sprawny wykonawca a dzisiaj radość, że z tej okazji możemy się tutaj spotkać – powiedział podczas uroczystości Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. 

Podczas wydarzenia można było pospacerować po terenie inwestycji wraz z przewodnikiem, odbyć jazdę testową samochodami elektrycznymi oraz skosztować okazjonalnego tortu. Dla najmłodszych zorganizowano zabawy edukacyjne pod opieką animatorów w towarzystwie maskotki generalnego wykonawcy inwestycji. Nie zabrakło również malowania twarzy, trampolin i dmuchanych zjeżdżalni. Dużym powodzeniem cieszyła się możliwość przejażdżki autobusem wodorowym kursującym między pętlą na Junikowie i jednostką OSP Plewiska.

Budowa na granicy Poznania i Plewisk rozpoczęła się w marcu 2022 r. Inwestycja została podzielona na etapy tak, by związane z nią utrudnienia były jak najmniej dotkliwe. Węzeł przy ul. Grunwaldzkiej ma ogromne znaczenie nie tylko dla Poznania, ale dla całej aglomeracji. Piesi, kierowcy, pasażerowie i rowerzyści otrzymali wygodny węzeł przesiadkowy, który ułatwia podróżowanie i poprawia płynność ruchu.

Inwestycja pozwoli na zwiększenie udziału kolei i autobusów w codziennych podróżach. Węzeł przy stacji kolejowej Poznań Junikowo umożliwia wygodne przesiadki typu „drzwi w drzwi” w związku z nowo powstałą pętlą autobusową po stronie Plewisk i wiatą na peronie (wspólną dla pasażerów pociągów i autobusów). Na węźle powstał też nowy budynek poczekalni. Zadbano także o udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami.

Źródło tekst i zdjęcia: Powiat Poznański

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00