Komorniki dla Ciebie Wydarzenia Fabryka prądu sprzed prawie stu lat

Fabryka prądu sprzed prawie stu lat

przez Komorniki Dla Ciebie
1 razy przeczytano 2 minut czytania

Skarby Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego w Szreniawie

Fabryka prądu sprzed prawie stu lat

W świecie, w którym mamy codzienny i w zasadzie nieograniczony dostęp do energii elektrycznej, nie wyobrażamy sobie, że jeszcze w ubiegłym wieku duże gospodarstwa musiały same sobie ją wyprodukować. W Muzeum Narodowym Rolnictwa i Przemysłu Rolno – Spożywczego wyeksponowano „małą elektrownię” – turbinę parową, czyli jeden z najważniejszych wynalazków w dziejach rozwoju gospodarczego.

Turbina pochodzi z Cukrowni w Środzie Wielkopolskiej, gdzie pracowała od 1926 do jeszcze 1990 roku! Jak wyjaśniają pracownicy muzeum w Szreniawie, przetwarzała energię cieplną, pochodzącą z pary wodnej na energię mechaniczną, a dalej – w elektryczną.

– Szybkość z jaką turbiny parowe rozpowszechniły się w przemyśle, wypierając maszyny parowe tłokowe, przypisać należy wielu zaletom: zmniejszeniu ciężaru instalacji przy tych samych osiągach, zmniejszeniu powierzchni zajmowanej przez turbozespół, niższym kosztom instalacji i eksploatacji, możliwości stosowania wysokich ciśnień pary, brakowi zanieczyszczeń pary wylotowej smarem, który jak to miało miejsce przy maszynach parowych, mimo stosowania odoliwiaczy, przedostawał się z parą i osadzał na powierzchniach grzejnych, zmniejszając przewodnictwo cieplne tych powierzchni – przedstawia Muzeum w Szreniawie.

Średzka, a teraz już szreniawska, turbina, wyeksponowana jest w pobliżu wejścia na ekspozycję, na zewnątrz. Dwa jej główne elementy opatrzone są tablicami z nazwą producenta – Brown – Boveri.

Co ciekawe, ta firma, założona w 1891 roku przez Charlesa E.L. Browna i Waltera Boveri, jako Brown Boveri & Cie, istnieje do dziś, jako część grupy ABB. Ma na koncie budowę pierwszej dużej elektrociepłowni w Europie w 1893 roku, budowę pierwszej turbiny parowej w 1901 roku i pierwszej gazowej turbiny w 1939 roku.

Turbiny parowe stosowane są dziś w elektrowniach i zakładach przemysłowych, będąc podstawowymi urządzeniami służącymi do produkcji energii elektrycznej. Są cieplnymi silnikami parowymi, w których podgrzewana jest woda, a powstająca para wodna przekształcana jest w energię mechaniczną, która trafia następnie do generatora elektrycznego. Takie turbiny pracują zarówno w małych elektrowniach, jak i w dużych elektrowniach jądrowych. Naturalnie są o wiele nowocześniejsze od zabytkowej turbiny z cukrowni, która została zachowana w szreniawskim muzeum.

Paweł Boner

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00