Komorniki dla Ciebie Wydarzenia Europejskie Forum Samorządowe Local Trends – samorządy mają głos

Europejskie Forum Samorządowe Local Trends – samorządy mają głos

przez Paweł Boner
287 razy przeczytano 4 minut czytania

Wielkopolscy samorządowcy i przedstawiciele czołowych regionalnych firm mają powody do zadowolenia: w Poznaniu odbyło się w dniach 17-18 października Europejskie Forum Samorządowe Local Trends, cykliczne wydarzenie, którego celem jest kreowanie współdziałania między jednostkami miast, gmin, powiatów, województw, a także przedsiębiorcami i organizacjami społecznymi. Jego celem jest zatem wzmocnienie głosu tych podmiotów.

– Spotykamy się w wyjątkowym momencie, w dniu, który rozpocznie nowy etap historii Polski. Spodziewam się, że zmiana polityczna będzie dla samorządu dobra – mówił podczas wystąpienia otwierającego wydarzenie na Międzynarodowych Targach Poznańskich Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Na Forum przybyli samorządowcy i przedstawiciele firm z całej Wielkopolski – i nie tylko. Słuchali słów marszałka, który mówił, że samorządy przez 25 lat osiągnęły pewną, spójność, tożsamość terytorialną – i że tego elementu nie powinno się już naruszać.

– Oczywiście drobne korekty, jeśli byłyby takie oczekiwania społeczności lokalnych, to tak. Jestem jednak zwolennikiem, żeby nie robić tego, co działo się w ostatnich latach, czyli siłowego odbierania terenów gminom – mówił Marek Woźniak w rozmowie z redakcją Onet.

– Polska po 25 latach istnienia samorządów potrzebuje silnych małych i średnich miast – wtórował mu Jakub Banaszek, prezydent miasta Chełm, w czasie debaty „Umówmy się na Polskę na XXV-lecie samorządu”. – Jeśli nie będą silne, będą obciążeniem dla państwa. Konieczne jest, żeby małe i średnie miasta miały siłę do realizacji swoich planów.

– Termomodernizacja, odnawialne źródła energii, walka z niską emisją, infrastruktura zdrowotna – to nasze priorytety związane z pieniędzmi z KPO – podkreślała w tej samej rozmowie Dorota Zmarzlak, wójt gminy Izabelin.

W pierwszym dniu Forum marszałek nawiązał do wyniku wyborów parlamentarnych w Polsce.

– Spodziewam się, że zmiana polityczna będzie dla samorządu dobra – mówił. – Dla samorządu ważny jest uczciwy partner po stronie władz centralnych. Nie odczuwaliśmy takiej relacji w ostatnich latach. Podejmowano próby wasalizacji i podporządkowania samorządów centralnym organom państwa, tworząc z nich narzędzie do sprawowania władzy i odbierając podmiotowość. A przecież samorządy to wspólnoty i to one powinny decydować o tym, jak mają się rozwijać. Samorząd ma przed sobą dalszą drogę, trzeba mu tylko zapewnić optymalne warunki. Jednym z nich jest uczciwe i sprawiedliwe finansowanie.

W czasie Forum mówiono przede wszystkim o gospodarce, transformacji cyfrowej, ochronie zdrowia, zmianach klimatu i transporcie. – Wszystkim nam zależy na modernizacji infrastruktury energetycznej, bo bez niej perspektywa zeroemisyjnej Polski będzie kulała. To jeden z celów, który powinien być szybko realizowany, do tego dochodzi rozwój infrastruktury drogowej i komunikacji – podkreślał Marek Woźniak.

Co ciekawe, uczestnicy Forum mogą skorzystać także z doświadczeń zagranicznych. Do takich ciekawszych rozwiązań należy aplikacja miasta Split,którą jest platforma pozwalająca kontaktować się z wszystkimi rozwiązaniami cyfrowymi dla mieszkańców i turystów.

– Wspaniale sprawdza się w praktyce i zintegrowaliśmy ją z koncepcją inteligentnych miast (smart city) – mówił Ivica Puljak, burmistrz Splitu. – Wcześniej mieliśmy kilka aplikacji, a każda usługa miejska miała swoją. Chcieliśmy jednak mieć kanał dwustronnej komunikacji z mieszkańcami, aby ich informować o wszystkich wydarzeniach w mieście. Chcieliśmy mieć też od nich informację zwrotną, bo użytkownicy mogą wysyłać własne zgłoszenia i uwagi…

Fot. Fotobeuno/Urząd Marszałkowski

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00