Komorniki dla Ciebie Komorniki Dodatkowe pieniądze dla Szkoły Podstawowej w Wirach i Organistówki

Dodatkowe pieniądze dla Szkoły Podstawowej w Wirach i Organistówki

przez Komorniki Dla Ciebie
73 razy przeczytano 5 minut czytania

8 mln zł – taką kwotą zostaną wsparte dwie inwestycje w gminie Komorniki w ramach ósmej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Do budowy boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią przy Szkole Podstawowej w Wirach dofinasowanie wynosi 2 mln zł, natomiast do rewitalizacji zabytkowej Organistówki w Komornikach 6 mln zł.

Łącznie w skali kraju rozdzielono kwotę blisko 26 miliardów złotych. Oprócz dwóch projektów w gminie Komorniki dofinansowaniem zostanie także objętych 25 innych programów zlokalizowanych na terenie powiatu poznańskiego oraz trzy w Poznaniu. Jaka jest procedura przekazywania tych środków?

Przed wyborami parlamentarnymi o dofinansowaniu z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych, a zwłaszcza jego ósmej edycji było głośno głównie dzięki kandydatom PiS, dla których stał się konkretnym elementem prowadzenia kampanii. Pomysły na wręczanie symbolicznych czeków samorządom, czy odgrywanie roli łącznika pomiędzy potrzebami mieszkańców a rządem, nie były, zwłaszcza w Poznaniu i powiecie dobrą strategią.  Dla wielu samorządów to swego rodzaju jałmużna nie rekompensująca olbrzymich problemów, z jakimi musiały się zmagać w czasie rządów PiS, chociażby przy finansowaniu oświaty. PiS, choć zdobył w kraju najwięcej głosów wybory przegrał, tracąc także jeden mandat w Poznaniu.

Promesa z Banku Gospodarstwa Krajowego

Jaka jest dalsza, powyborcza rzeczywistość z wypłatą tych środków? Są i mają trafić do samorządów, które na przełomie lipca i sierpnia złożyły wnioski. Gmina, powiat czy miasto mogły przygotować 3 projekty, z których największe szanse na dofinansowanie miały te związane z budową dróg, infrastrukturą wodno-kanalizacyjną tworzeniem źródeł ciepła zeroemisyjnego czy tworzenie odnawialnych źródeł energii. Na liście inwestycji, które otrzymały wsparcie opublikowanej na początku września jest 27 projektów zlokalizowanych na terenie powiatu poznańskiego i trzy w Poznaniu. Wypłatą środków z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego. Jaka jest procedura?

– Jeżeli decyzją Prezesa Rady Ministrów dany wniosek otrzymał zgodę na dofinansowanie, samorząd uzyskuje od Banku Gospodarstwa Krajowego wstępną promesę.  To dokument, który zawiera wymagania związane z procedurą wyłonienia wykonawców dofinansowywanej inwestycji. Po otrzymaniu wstępnej promesy samorząd musi znaleźć wykonawcę projektu i podpisać z nim umowę. Wówczas otrzymuje od nas promesę inwestycyjną, która opiewa na część (najczęściej 95-98 proc.) kwoty z przetargu. Promesa jest przyrzeczeniem wypłaty tej kwoty. Płatności z promesy będą uzależnione od tego, czy inwestycja zamknie się w 12 miesiącach, czy będzie trwała dłużej. W przypadku inwestycji trwających do roku jest to jedna płatność, po zakończeniu. W przypadku dłuższych inwestycji jest to rozliczane w transzach, zawsze po zrealizowaniu określonego wcześniej etapu. Jednak w pierwszej kolejności to samorząd musi uruchomić swoje pieniądze, które sam dokłada do tej inwestycji, a dopiero w dalszej kolejności wypłacane są transze z Programu – wyjaśnia Anna Czyż, rzecznik Banku Gospodarstwa Krajowego.

Gminy muszą znaleźć wykonawców i podpisać z nimi umowy

Gmina Komorniki otrzymała dofinasowanie 2 mln zł do budowy boiska wielofunkcyjnego wraz z bieżnią przy Szkole Podstawowej w Wirach, oraz dofinansowanie do rewitalizacji zabytkowej Organistówki w Komornikach. Tu kwota wynosi 6 mln zł. Jak informuje Urząd Gminy, w przypadku budowy boiska, postępowanie o udzielenie zamówienia publicznego, czyli zawarcie umowy z wykonawcą, zaplanowane jest na pierwszy kwartał 2024 roku. W przypadku Organistówki, która ma zostać przeznaczona na cele społeczno-kulturalne, procedura rozpocznie się jeszcze w tym roku.  Zakończenie prac przewidziane jest w roku 2026.  

Inne gminy powiatu także wnioskowały o dofinansowanie. Luboń otrzymał 8 mln zł na budowę ulicy Buczka wraz z odcinkiem ul. Morelowej. Dopiewo 9 mln zł na rozbudowę Szkoły Podstawowej nr 2 im. Ignacego Jana Paderewskiego w Skórzewie. Gmina Mosina otrzyma 7 mln zł na przebudowę i rozbudowę budynku przedszkola nr 3 w Mosinie przy ulicy Topolowej 6 i na 1 mln zł na budowę boiska wielofunkcyjnego w Daszewicach, a Puszczykowo 6,8 mln zł na budowę budynku Miejskiego Ośrodek Pomocy Społecznej.

Samorządy w zakresie procedury otrzymania środków z programu Polski Ład są zobowiązane w terminie 9 miesięcy rozpocząć i przekazać do BGK informacje ogłoszeniu postępowania zakupowego.

Organistówka dla kultury i oświaty

Organistówka, obok kościoła św. Andrzeja Apostoła, to jeden z najcenniejszych zabytków w gminie. Wybudowana została dzięki księdzu Ksaweremu Malinowskiemu, jednemu z najwybitniejszych polskich naukowców swej epoki, współzałożycielowi Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk. Historia budynku jest bardzo ciekawa.

Gdy w 1855 roku Ksawery Malinowski trafił do Komornik nie miał gdzie zamieszkać, więc postanowił zbudować dom. Najkorzystniejszym rozwiązaniem okazało się sprowadzenie gotowego budynku ze Śląska. Konstrukcja przyjechała tu w częściach i została ustawiona na zbudowanych przez mistrza z Dolska fundamentach. Jego praca okazała się solidna, a najbardziej reprezentacyjna w Komornikach budowla przetrwała dwie wojny światowe.  Ksiądz Malinowski był człowiekiem o szerokich horyzontach. Założył kółko rolnicze, a chcąc uczyć chłopów rolnictwa i sadownictwa, sam musiał posiąść tę wiedzę. Włączył się w działania na rzecz otwarcia w Poznaniu uniwersytetu, co spotykało się z niechęcią władz pruskich. Tajne narady w tej politycznej sprawie toczyły się z dala od rezydujących w Poznaniu władz i ich szpicli – w komornickiej plebanii. Historyczne znaczenie tego obiektu jest więc niemałe. Po II wojnie, budynek służył komornickiemu organiście, stąd jego nazwa.

Ze względu na unikalną konstrukcję architektoniczną, ściany szachulcowe, wyjątkową stolarkę drzwiową i okienną został wpisany na listę zabytków. Jednak z biegiem lat popadał w coraz większą ruinę. Samorząd planuje przeznaczyć budynek działalność kulturalno-oświatową, być może mogło być tu ulokowane muzeum regionalne.  Zgodnie z przyjętym projektem, budynek zostanie rozebrany, odzyska solidną podbudowę, na niej staną ściany i odnowiony charakterystyczny, trójspadowy dach.

(AP)

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00