Komorniki dla Ciebie Wydarzenia Co słychać w naszej oświacie po pierwszym dzwonku?

Co słychać w naszej oświacie po pierwszym dzwonku?

przez Komorniki Dla Ciebie
400 razy przeczytano 5 minut czytania

Nowe skrzydło w „dwójce” w Plewiskach, powstające na jej tyłach boisko z bieżnią i miasteczkiem ruchu drogowego dla najmłodszych, budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej w Chomęcicach, świetna infrastruktura szkół – ma powody do zadowolenia ponad 4200 uczniów w gminie Komorniki, a i grona pedagogiczne też. Choć i tu, w tych trudnych dla oświaty czasach problemów nie brakuje, a jednym z poważniejszych jest kondycja psychiczna i emocjonalna dzieci i młodzieży.     

Niewątpliwie największą bolączką w skali kraju jest brak nauczycieli. Sprawy kadrowe w sześciu podstawówkach gminy Komorniki wyglądają jednak nie najgorzej.

Walka o nauczyciela

– W naszej gminie, zgodnie z regulaminem wynagradzania nad którym pracowali także radni będący nauczycielami, nie jest źle, dzięki systemowi dodatków, w tym motywacyjnych – mówi sekretarz gminy Komorniki Olga Karłowska. –  Staramy się, aby mimo wszystko wynagrodzenia nauczycieli były godne. Ale i to nie zatrzymało sytuacji, w której wielu odwraca się od zawodu. Mamy rotację spowodowaną odejściami na emeryturę, ale odchodzą także młodzi, mówią dosyć i zmieniają branżę. Pomimo tego, nie mamy tragicznych braków, są jedynie pojedyncze, choć i one bywają bardzo dotkliwe, jeśli są to nauczyciele „przedmiotowcy”.

Tak jest w szkole w Chomęcicach, gdzie przez całe wakacje bezskutecznie poszukiwany był nauczyciel języka polskiego. Na razie dyrekcja jego brak łata zastępstwami, ale to kluczowy przedmiot, zdawany na końcowych egzaminach, poszukiwania trwać więc będą do skutku.

Szkoła w Wirach natomiast pochwalić się może stabilną, tą samą od lat kadrą. Czemu to zawdzięcza?

– Urokowi i wdziękowi dyrektora  – śmieje się Janusz Judziński, dyrektor Szkoły Podstawowej im. Powstańców Wielkopolskich. – A tak na poważnie, sądzę, że bardzo ważna jest atmosfera i dobra współpraca. Nie miałem nigdy problemów z kadrą, a bywa odwrotnie, że nauczyciele chcą do nas przyjść, a nie mamy wakatów. Odejścia mamy właściwie jedynie z przyczyn losowych, gdy ktoś idzie na urlop zdrowotny lub się przeprowadza. Taka stabilna sytuacja to oczywiście nie tylko zasługa dyrekcji. Na wizerunek szkoły pracujemy wszyscy.   

Czy odpływ młodych ludzi od zawodu uda się zatrzymać?

– W czasie wakacji mieliśmy rekordową liczbę nauczycieli przystępujących do egzaminu na awans zawodowy z kontraktowych na mianowanych, bo aż 43 osoby. Pracowałam w komisjach egzaminacyjnych i jestem podbudowana, bo widać, że mimo narzekania na system i programy większość młodych nauczycieli naprawdę chce pracować z dziećmi – dodaje Olga Karłowska.

Gdy dziecko nie daje rady

Sytuacja psychiczna dzieci zwraca uwagę dorosłych i wzbudza troskę.  Z roku na rok coraz więcej uczniów (obecnie to już kilkadziesiąt w każdej ze szkół) ma orzeczenia o konieczności kształcenia specjalnego lub opinie z poradni psychologiczno-pedagogicznych i wymaga opieki specjalistów. Wśród przyczyn są autyzm, fobie, stany lękowe, zagrożenie niedostosowaniem społecznym, albo już niedostosowanie społeczne, niepełnosprawności w stopniu lekkim i umiarkowanym. W myśl wprowadzonych dwa lata temu przepisów w każdej szkole i przedszkolu musi być choć minimalna pomoc psychologiczno-pedagogiczna.

– W naszej gminie była już wcześniej i stale poszerzaliśmy szeregi specjalistów, bo potrzeby dzieci rosły. W każdej naszej szkole są pedagog, pedagog specjalny, psycholog i terapeuta, szkoły są wyposażone w sale sensoryczne. Uczniowie mają trudności z emocjami, z oczekiwaniami szkoły, rodziców, rówieśników, a kryzys ten dotyczy często całych rodzin – tłumaczy sekretarz gminy. – W niektórych szkołach uruchomione więc już zostały wspólne warsztaty dla dzieci i rodziców, mamy w Komornikach filię poradni pedagogiczno-psychologicznej z Puszczykowa, a w Plewiskach powstał punkt pomocy psychologicznej dla dorosłych.  

Miejsce dla każdego przedszkolaka

Choć na terenie naszej gminy są tylko cztery przedszkola samorządowe, rodzice maluchów nie mają problemów, aby znaleźć miejsce dla swojej pociechy. A to za sprawą przedszkoli publiczno-prywatnych. Powstawać zaczęły  przed laty za sprawą boomu demograficznego, spowodowanego napływem młodych rodzin z dziećmi. W tej chwili jest ich kilkanaście, w niektórych nawet są jeszcze miejsca, co sprawia, że konkurują między sobą ofertą programową. Prywatny właściciel zapewnia miejsce i kadrę, a z gminy dostaje dotację, która w tej chwili wynosi 1476 zł na każde dziecko. 

Narzekać mogą jedynie mieszkańcy Wir, gdzie jest tylko jedno, samorządowe przedszkole. Tam nie wszyscy chętni znaleźli miejsce u siebie, muszą więc dowozić dzieci do Komornik.

Ósmoklasiści dali przykład…

W ubiegłym roku Komorniki przeznaczyły na oświatę 105 milionów złotych (to prawie połowa gminnego budżetu). Znaczną część tej kwoty pochłonęły inwestycje, jak koniec budowy szkół w Chomęcicach i Wirach, nowe skrzydło w „dwójce” w Plewiskach (dzięki niemu ostatnie lekcje kończyć się będą o szesnastej).  Budynek jest już oddany, ale z tyłu powstaje jeszcze boisko z bieżnią, będzie mogła tu działać sekcja lekkoatletyczna. W Chomęcicach natomiast trwa budowa pełnowymiarowej sali gimnastycznej, z której korzystać będą uczniowie, kluby sportowe i mieszkańcy.

A uczniowie? Udowadniają, że warto w nich inwestować. Pokazały to ostatnie testy ósmoklasistów – absolwenci każdej ze szkół zdali je powyżej średniej powiatu, Poznania i województwa.

Autor: Kamilla Placko-Wozińska

Zdjęcia: nowinykomornickie.pl

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00