Komorniki dla Ciebie Aktualności Babie Lato z zabytkami… na czterech kołach

Babie Lato z zabytkami… na czterech kołach

przez Komorniki Dla Ciebie
250 razy przeczytano 4 minut czytania

„Babie Lato z zabytkami” – taką nazwę nosił 8 Jesienny Rajd Pojazdów Zabytkowych, który odbył się 13-15 października. Trasa przebiegała także przez gminy Komorniki i Dopiewo, które podobnie jak miasto Poznań były partnerami imprezy.

Organizatorem była Komisja Pojazdów Zabytkowych Automobilklubu Wielkopolski. Zapisało się ponad 50 załóg z całej Polski, m.in. z odległych Białegostoku, Wrocławia, Olsztyna oraz z bliższych miejscowości, a nawet całkiem nam bliskich, takich jak Rosnówko, Komorniki Plewiska. Zgodnie z regulaminem pojazdy nie mogły mieć mniej niż 30 lat.

Rajd powitał uczestników w piątek 13 października w Pałacu w Będlewie, gdzie oprócz zwiedzania pięknego pałacu odbył się wieczorek zapoznawczy przy wspólnym grillu. Sobota była już dniem typowo rajdowym. Załogi wyruszyły na trasę z pałacu, zaliczając po drodze punkty kontrolne: pałac Sapowice, Chomęcice, Dopiewo, Palędzie, Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, Szreniawę, Wiry. Kończyły rajd na mecie na Łęgach Dębińskich.

Warto przeczytać

Załogi podczas rajdu wykonywały próby oceny techniki jazdy – OTJ, zręcznościowe i sprawdzające wiedzę, pokonując punkty kontroli czasu i punkty kontroli przejazdu. Trzeba było naprawdę uważać na drogę, aby poprawnie wypełnić Kartę Drogową – czyli m.in. zaznaczyć, gdzie znajdowały się obiekty pokazane na fotografii, tabliczki z cyframi bądź literami na trasie rajdu i wpisać w odpowiednie pole na Karcie.

W CTK znajdował się punkt zręcznościowy polegający na pokierowaniu przez „pilota” osobę z zawiązanymi oczami, aby doszła do tablicy z tarczą i wbiła w sam środek szpilę. Za współpracę przyznawane były punkty w zależności od celności trafienia.

Najstarszym pojazdem w rajdzie był zabytkowy Ford A z 1930 r. prowadzony przez parę Bonnie i Clyde, którzy strojami dopasowali się idealnie do swoich rajdowych imion. To był ich piąty rajd, a pochodzą właśnie z naszej gminy. Najmłodszy pojazd to Porsche 911 z 1993 roku. Także wśród uczestników przedział wiekowy był bardzo szeroki – najmłodszy uczestnik miał 9 miesięcy, najstarszy niecałe 80 lat.

Na trasie można było spotkać takie samochody, jak: Cord 810, Buick, MG, Peugeoty, Mercedesy, Fiaty, Trabanty, Wartburgi, Jeepy, Nysy, Volvo, Jaguary, Stary, Warszawy, Saaby, Volkswagen Garbus, Fordy, Reliant Scimtar GTC, Triumph Herald. Załogi też prezentowały się barwnie i kolorowo, dopasowując stroje do epoki pojazdu, bądź jego przeznaczenia. Odwiedzali nas zarówno ludzie z lat 60., dzieci-kwiaty, cowboye, jak i lekarze, wojskowi, mechanicy, wszyscy z uśmiechami na twarzach mimo chwilowo niesprzyjającej pogody. Po emocjach rajdowych wszyscy zawodnicy wieczorem uczestniczyli w przygotowanym przez organizatorów Balu Komandorskim. Po niedzielnym śniadaniu zawodnicy ruszyli do swoich domów. 

Tekst i zdjęcia: Kacper Wójcik

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00