Komorniki dla Ciebie Wydarzenia 15 października pójdziemy do urn

15 października pójdziemy do urn

przez Komorniki Dla Ciebie
497 razy przeczytano 3 minut czytania

8 sierpnia 2023 roku w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane postanowienie Prezydenta RP w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. Zgodnie z tym postanowieniem wybory do Sejmu i Senatu odbędą się 15 października 2023 roku.

Lokale wyborcze będą otwarte od godziny 7:00 do godziny 21:00. W wyborach mogą wziąć udział obywatele polscy, którzy ukończyli 18 rok życia, osoby, które nie zostały pozbawione praw publicznych i nie zostały ubezwłasnowolnione.

Osoba, która w dniu wyborów będzie przebywać w innym miejscu, niż adres zameldowania na pobyt stały lub adres stałego zamieszkania, może:

  • złożyć wniosek  o zmianę miejsca głosowania  w terminie do 12 października za pomocą usługi online dostępnej na stronie internetowej  lub złożyć wniosek w urzędzie gminy,
  • złożyć wniosek o ujęcie w stałym obwodzie głosowania w urzędzie gminy, w której na stałe przebywa (czas na wydanie decyzji 5 dni),
  • złożyć wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania do 12 października; umożliwi to głosowanie w kraju, za granicą lub na polskim statku morskim.

Wniosek o wydanie zaświadczenia o prawie do głosowania można złożyć w dowolnym urzędzie gminy na terenie kraju. Należy pamiętać, że dokument ten jest wydawany tylko raz i nie można dostać kolejnego. W wypadku jego zagubienie wyborca traci możliwość głosowania.

Wniosek o wydanie zaświadczenia może również złożyć osoba, która nie jest nigdzie zameldowana na pobyt stały, nie ma decyzji o wpisaniu do Centralnego Rejestru Wyborców ani nie dopisała się jednorazowo do spisu na wybory zarządzone na 15 października (na zaświadczeniu w miejscu zamieszkania pozostanie puste pole).

W związku z zarządzeniem referendum ogólnokrajowego w dniu wyborów parlamentarnych wyborcy składają jeden wniosek dotyczący wyborów do Sejmu i Senatu zarządzonych na 15 października 2023 r., ale sporządzone dokumenty (np. zaświadczenie o prawie do głosowania) mają zastosowanie również do referendum.

Udogodnienia dla osób niepełnosprawnych oraz starszych

Osoby, które posiadają orzeczenie o znacznym bądź umiarkowanym stopniu niepełnosprawności lub najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat mogą:

  • udzielić innej osobie pełnomocnictwa do głosowania w swoim imieniu. W tym celu należy złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa w terminie do 6 października w urzędzie gminy, w której jest się ujętym w stałym obwodzie głosowania (dla adresu zameldowania na pobyt stały lub adresu stałego zamieszkania),
  • głosować korespondencyjnie. Zamiar głosowania korespondencyjnego należy zgłosić do dnia 2 października 2023 r. Komisarzowi Wyborczemu.

Głosowanie korespondencyjne możliwe jest tylko w kraju.

Pojawiła się usługa, która umożliwia wyborcy sprawdzenie, jakie jego dane są gromadzone w CRW oraz jaki numer i adres ma obwodowa komisja wyborcza,  w której będzie głosował.  Usługa jest dostępna po zalogowaniu się do aplikacji webowej mObywatel  (Twoje dane –> Centralny Rejestr Wyborców).

Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00