Komorniki dla Ciebie Aktualności 105. rocznica Powstania Wielkopolskiego

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego

przez Komorniki Dla Ciebie
40 razy przeczytano 3 minut czytania

27 grudnia i w kolejnych dniach, zarówno w Poznaniu, jak i w powiecie poznańskim, a nawet w Warszawie nie zabraknie oficjalnych uroczystości, koncertów, biegów czy innych imprez nawiązujących do Powstania Wielkopolskiego. Uroczystości z okazji 105. rocznicy zwycięskiego zrywu Wielkopolan, z udziałem władz samorządowych, kombatantów, harcerzy i mieszkańców odbędą się także w czterech miejscowościach gminy Komorniki.

– O tym, jak ważne było Powstanie nie trzeba chyba nikogo przekonywać. To symbol wielkopolskiego patriotyzmu. Dzięki niemu zostaliśmy włączeni w granice państwa polskiego – przypomina starosta poznański Jan Grabkowski.

Oficjalne uroczystości związane z Narodowym Dniem Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego zaplanowano na 27 grudnia przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu. Dzień później w Warszawie odbędzie się przemarsz ulicami stolicy – radosny, pełen powstańczych flag i emblematów korowód. – My również chcemy świętować radośnie. Rozpoczynamy tradycyjnie, od złożenia kwiatów na grobie generała Józefa Dowbora Muśnickiego na cmentarzu w Lusowie – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

Warto przeczytać

27 grudnia Muzeum będzie czynne od godz. 9.00 do 20.00, a wstęp będzie bezpłatny. – Podobnie będzie również w kolejnych dniach, aż do 30 grudnia. Z innych wydarzeń, które odbędą się w dniu oficjalnych uroczystości, i w które jako Muzeum się zaangażowaliśmy warto wymienić inaugurację powstańczej gry terenowej przygotowanej wspólnie z harcerzami oraz piąta edycję Ultramaratonu Generała Dowbora Muśnickiego. Jego uczestnicy będą mieli do pokonania 105 kilometrów, jak na 105 rocznicę przystało – dodaje dyrektor placówki.

Uroczystości w Gminie Komorniki z okazji 105. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, z udziałem władz samorządowych, kombatantów, harcerzy i mieszkańców odbędą się w czterech miejscowościach gminy Komorniki. Po złożeniu wiązanek kwiatów i zapaleniu zniczy w Ogrodzie Pamięci będzie można przejść do pobliskiego Centrum Tradycji i Kultury, by uczestniczyć w zorganizowanych tam wydarzeniach.

Program uroczystości w dzień 27 grudnia:

Godz. 14.00 – Plewiska, złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej bohaterów, przed Domem Kultury Remiza w Plewiskach, ul. Grunwaldzka 565,

Godz. 14.20 – Wiry, złożenie kwiatów przy tablicach upamiętniających bohaterów, przed Domem Kultury w Wirach, ul. Łęczycka 103,

Godz. 14.40 – Chomęcice, złożenie kwiatów przy tablicy upamiętniającej postać Andrzeja Kopy, przed Wiejskim Domem Kultury Koźlak w Chomęcicach, ul. Poznańska 65/67, 

Godz. 15.00 – Komorniki, złożenie kwiatów w Ogrodzie Pamięci 

Godz. 15.30 – Komorniki, uroczystości w budynku Centrum Tradycji i Kultury w Komornikach, ul. Kościelna 37: Obóz wojskowy, punkt poboru, lazaret „Medycyna dawniej i dziś” wystawa i warsztaty, prezentacja, mundurów i musztry Powstania Wielkopolskiego, „Szopka Patriotyczna”, warsztaty dla dzieci, rekonstruktorzy w strojach z epoki, wystawa „Powitanie Wielkopolskie”. 

Źródło: Powiat Poznański

105. rocznica Powstania Wielkopolskiego
Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł do końca.
Podzielenia się nim ze znajomymi.

MOŻE CIĘ ZAINTERESUJE?

O Nas

Komorniki dla Ciebie – lokalna bezpłatna gazeta w Gminie Komorniki

Komorniki dla Ciebie – All Right Reserved. Developed by ONEBIT

Ta strona używa plików cookie, aby poprawić komfort korzystania z niej. Zakładamy, że nie masz nic przeciwko temu, ale możesz zrezygnować, jeśli chcesz. Zgoda Zapoznaj się

Are you sure want to unlock this post?
Unlock left : 0
Are you sure want to cancel subscription?
-
00:00
00:00
Update Required Flash plugin
-
00:00
00:00